
„Wstęp do szkolenia: Python w analizie i obróbce danych naukowych” – wydarzenie bezpłatne
15 maja 2025 roku
10:00-11:30

Szkolenie wprowadzające jest dedykowane naukowcom i doktorantom, którzy rozważają wykorzystanie programowania w codziennej praktyce, a jednocześnie mają wątpliwości czy podstawowe kompetencje pozwolą osiągnąć satysfakcjonujące efekty. Spotkanie ma na celu pokazanie potencjału drzemiącego w krótkich kodach w języku Python, prezentację rozwiązań i możliwości ich zastosowania w typowych zadaniach realizowanych w pracy badawczej oraz naukowo-dydaktycznej.
Podczas szkolenia wprowadzającego:
- Pokażemy przykładowe kody w języku Python – w językach niskiego poziomu realizacja tych samych zadań wymaga wielu linijek kodu, podczas gdy w Pythonie możliwe jest ich zapisanie w sposób zwięzły i czytelny. Skrypty rozwiązujące typowe problemy naukowe zazwyczaj nie przekraczają 100 linii.
- Pokażemy tryby pracy w Pythonie – od pisania standardowych skryptów po pracę w komórkach w środowiskach Colab Google/Jupyter Lab.
- Pokażemy składnię programów wykorzystujących pakiety numeryczne Pythona: NumPy i SciPy (osoby znające środowisko MATLAB odnajdą wiele podobieństw)
- Pokażemy kody generujące wykresy za pomocą pakietu Matplotlib Pythona, włączając w to obracane myszą wykresy trójwymiarowe, wykresy zawierające elementy interaktywne, wykresy animowane.
- Pokażemy kod analizujący duży zbiór danych za pomocą modułu Pandas.
Szkolenie to idealny start dla tych, którzy nie mają doświadczenia, a chcą efektywnie wykorzystać narzędzia programistyczne w swojej pracy naukowej i dydaktycznej.
Szkolenie odbędzie się 15 maja 2025 roku w godzinach 10:00-11:30
Koszt: Bezpłatne
Forma: online
O prowadzącym:
Dr hab. inż. Gniewomir Sarbicki specjalizuje się w podstawach mechaniki kwantowej i informatyce kwantowej. W pracy naukowej wykorzystuje Pythona do obliczeń numerycznych i symbolicznych oraz weryfikacji hipotez. W pracy dydaktycznej opiekuje się projektami inżynierskimi realizowanymi w tym języku, a od 2012 roku prowadzi kursy Pythona na Wydziale Fizyki Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W wolnych chwilach podróżuje rowerem lub łodzią.
Formularz rejestracji:
Po wysłaniu formularza należy potwierdzić zapis klikając w link otrzymany w wiadomości e-mail (w przypadku nie otrzymania wiadomości prosimy o sprawdzenie folderów takich jak spam, oferty itp.). Jeżeli wiadomość nie dotarła prosimy o kontakt pod adresem: szkolenia@fundacja-tygiel.pl
Regulamin
Regulamin Szkolenia dostępny jest tutaj -> LINK
Kontakt
szkolenia@fundacja-tygiel.pl