Ogólnopolska Konferencja Naukowa “Przegląd i badania nad Ośrodkowym Układem Nerwowym – obecny stan wiedzy i perspektywy na przyszłość” (online)

27 listopada 2021 roku

Ośrodkowy układ nerwowy stanowi najważniejszą część układu nerwowego u kręgowców. Zarządza pracą narządów wewnętrznych, analizuje bodźce docierające do organizmu i kontroluje jego reakcje, a także odpowiada za rozwój czynności umysłowych, takich jak zapamiętywanie, czy uczenie się.

Aktualnie, z powodu starzenia się społeczeństwa, duży problem stanowią choroby neurodegeneracyjne, które powodują postępujące zaburzenia różnych funkcji ośrodkowego układu nerwowego. Kluczowe zatem są badania, które mogą doprowadzić do wytłumaczenia ich genezy oraz umożliwienia przeprowadzenia skutecznej terapii.

Ośrodkowy układ nerwowy stanowi jedną z najważniejszych struktur w ludzkim ciele. Złożony jest z rdzenia kręgowego oraz mózgowia, stanowiącego centrum układu nerwowego. Funkcjonowanie i budowa mózgu od wieków fascynowały wielu uczonych. Mimo że pierwsze badania na ten temat pojawiły się w 1875 r., kiedy to Richard Caton przeanalizował jego aktywność elektryczną, to po dziś dzień mechanizmy w nim zachodzące nie są w pełni zrozumiane. Lata 90. XX wieku, zwane dekadą mózgu, przyniosły ogromny postęp w zrozumieniu i poznaniu funkcjonowania tego narządu. Neuronauka rozwija się w ostatnich latach bardzo dynamicznie łączy wiele dziedzin, aby wyjaśnić właściwości neuronów oraz obwodów neuronowych. Zrozumienie dynamicznej złożoności układu nerwowego jest ogromnym wyzwaniem badawczym, a prowadzone badania naukowe obejmują wiele aspektów od biologii molekularnej komórek nerwowych, po biologiczne podstawy normalnego i zaburzonego zachowania, emocji oraz poznania.

Dziedziną nauki badającą funkcjonowanie mózgu jest także neurokognitywistyka, stojąca na pograniczu takich dziedzin, jak: medycyna, neurobiologia, psychologia, fizyka, filozofia i logika. Badania z tych obszarów mają na celu wyjaśnienie procesów myślowych, ich symulację komputerową oraz rozwój inteligentnych urządzeń połączonych z mózgiem. Dzięki temu jesteśmy w stanie poznawać psychikę z perspektywy biologicznej, a także opisywać ludzkie zachowania poprzez analizę aktywności mózgu.

Celem Konferencji jest wymiana poglądów, prezentacja wyników badań oraz dyskusja naukowa na temat współczesnych kierunków rozwoju nauk o OUN. Zapraszamy do zgłaszania prac dotyczących budowy ośrodkowego układu nerwowego, sygnalizacji i transmisji synaptycznej, zrozumienia biologicznych podstaw działania tego układu, a także zagadnieniach takich jak biologiczne podłoże zjawisk psychicznych i zachowań człowieka, uczenie się, pamięć oraz choroby neurologiczne i ich terapia. Do udziału w wydarzeniu zapraszamy studentów, doktorantów oraz pracowników naukowych, jak również pasjonatów nauk medycznych i pokrewnych.

Liczymy na Państwa aktywny udział i wierzymy, że Konferencja przyczyni się do wymiany wiedzy i doświadczeń.

Rejestracja uczestnictwa w I turze trwa do 21 października 2021 roku. Zgłoszenia udziału należy kierować poprzez formularz -> LINK

Zgłoszenia wystąpień trwają do 19 listopada 2021 roku. Prosimy o przesyłanie tytułów oraz streszczeń poprzez formularz -> LINK

• do 18 listopada 2021 roku – zgłoszenia uczestnictwa, poprzez wypełnienie formularza internetowego,
• do 19 listopada 2021 roku – zgłoszenia streszczeń wystąpień, poprzez wypełnienie formularza internetowego,
27 listopada 2021 roku – Ogólnopolska Konferencja Naukowa “Przegląd i badania nad Ośrodkowym Układem Nerwowym – obecny stan wiedzy i perspektywy na przyszłość”,
• od 30 listopada 2021 roku – wysyłka papierowych materiałów – certyfikatów uczestnictwa, zaświadczeń o przedstawieniu pracy oraz książek abstraktów,
• do 6 grudnia 2021 roku – nadsyłanie rozdziałów do monografii naukowej oraz oświadczeń autorów. Ważne: Odpowiadamy na wszystkie otrzymane od Państwa wiadomości. Brak odpowiedzi jest równoznaczny z jej nieotrzymaniem. Jeśli w przeciągu 2 tygodni od przesłania pracy (również po naniesieniu poprawek) nie otrzymają Państwo od nas mailowego potwierdzenia otrzymania plików, bardzo prosimy o kontakt z nami w tej sprawie,
• do 30 czerwca 2022 roku – wydanie monografii naukowej w formie elektronicznej. Planowany termin obejmuje prace sformatowane zgodnie z wytycznymi, nadesłanymi terminowo wraz z oryginałem oświadczenia autora/-ów (w wersji papierowej). O terminie dostępności wersji papierowych książek będziemy informowali mailowo.

• abstrakty wystąpień ustnych należy zgłaszać za pośrednictwem formularza elektronicznego do dnia 19 listopada 2021 r.,

W ramach udziału w Konferencji, każdy uczestnik ma możliwość zgłoszenia rozdziału do monografii naukowej, która ukaże się nakładem Wydawnictwa Naukowego TYGIEL. Szczegółowe informacje są dostępne tutaj -> LINK

Opłata Konferencyjna dla wszystkich uczestników wynosi 199 zł brutto* w I turze rejestracji oraz 229 zł brutto* w II turze rejestracji (w tym 23% VAT) – osoby planujące skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT w sytuacji finansowania uczestnictwa ze środków publicznych proszone są przesłanie informacji przed uiszczeniem opłaty.

I tura rejestracji trwa do 21.10.2021 r.

II tura rejestracji trwa od 22.10.2021 r. do 18.11.2021 r.

– uczestnictwa bierne/czynne – OUN1 udział Imię i nazwisko
– uczestnictwa bierne/czynne oraz rozdziału – OUN1 udział+rozdział Imię i nazwisko

📧 OUN@fundacja-tygiel.pl