
Szkolenie pt.: „Bazy patentowe – do czego się przydają i jak z nich korzystać w działalności naukowej”
24 maja 2023 roku
10:00-12:00
Do kogo skierowane jest szkolenie?
Publikacje patentowe to bardzo dobre źródło wiedzy naukowo-technicznej, które może być wykorzystywane w codziennej pracy nie tylko przez osoby zajmujące się zagadnieniami związanymi z ochroną własności intelektualnej.
Szkolenie skierowane jest do każdego pracownika naukowego, doktoranta i studenta, zainteresowanego zapoznaniem się z praktycznymi aspektami korzystania z baz patentowych. Zostaną zaprezentowane nieodpłatne bazy patentowe oraz omówione rodzaje i metodyki ich przeszukań.
Omawiane zagadnienia:
• Przydatność baz patentowych w prowadzeniu badań naukowych, w tym w określaniu stanu techniki, w pisaniu publikacji naukowych i przygotowywaniu wniosków grantowych.
• Klasyfikacje patentowe.
• Bazy danych Urzędu Patentowego RP – bazy wynalazków, wzorów użytkowych, znaków towarowych, wzorów przemysłowych i zdobniczych, oznaczeń geograficznych, topografii układów scalonych.
• Espacenet – baza dokumentów patentowych z całego świata.
• Ćwiczenia praktyczne – w tym sposoby formułowania zapytań oraz stosowanie operatorów w ogólnodostępnych bazach patentowych.
Szkolenie odbędzie się 24 maja 2023 r. w godzinach 10:00-12:00.
Prowadząca: dr Renata Bartoszewicz, absolwentka Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Doktorat z nauk przyrodniczych realizowała na Wydziale Biologii UJ. Jeszcze w czasie studiów doktoranckich rozpoczęła współpracę z Centrum Transferu Technologii CITTRU UJ. Swoją przygodę z transferem technologii kontynuuje do dziś. Obecnie jest brokerem technologii oraz koordynatorem sekcji ds. Transferu Technologii i Współpracy Z Gospodarką, zespołu w CTT CITTRU UJ odpowiedzialnego za procedury patentowe, komercjalizację wyników badań oraz współpracę z biznesem. Jest laureatką programu „Broker Innowacji” z ramienia Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz nagrody za najwięcej wdrożonych z sukcesem uniwersyteckich technologii w Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoje doświadczenie budowała również jako ekspert Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości oraz Podkarpackiego Centrum Innowacji sp. z o.o. o. Od kilku lat prowadzi szkolenia w zakresie ochrony własności intelektualnej, oceny i analizy aplikacyjnych projektów oraz szeroko rozumianej komercjalizacji wyników badań. Jest członkiem ASTP – europejskiego stowarzyszenia osób zajmujących się transferem technologii.
Rejestracja
Późna tura rejestracji uczestnictwa trwa do 18 kwietnia 2023 roku. Zgłoszenia udziału należy kierować poprzez formularz -> LINK
Szkolenie jest organizowane przez Fundację na rzecz promocji nauki i rozwoju TYGIEL we współpracy z INNOAGH sp. z o.o.
Platforma
Platforma ClickMeeting pozwoli na:
• uczestnictwo w szkoleniu poprzez urządzenia mobilne takie jak: laptop, smartfon, tablet, komputer stacjonarny,
• uczestnictwo w szkoleniu bez posiadania kamery internetowej, wymagany jest sprawny mikrofon,
• podjęcie dyskusji po wystąpieniu w formie czatu,
• obecność i ciągłe wsparcie Organizatorów szkolenia.
Wymagania techniczne
- posiadanie komputera, smartfonu lub tabletu z połączonym Internetem,
• Procesor dwurdzeniowy 2GHz lub lepszy (zalecany czterordzeniowy);
• 2GB pamięci RAM (zalecane 4GB lub więcej);
• System operacyjny taki jak Windows 8 (zalecany Windows 10), Mac OS wersja 10.13 (zalecana najnowsza wersja), Linux, Chrome OS. - wbudowany lub zewnętrzny mikrofon, opcjonalnie kamera internetowa.
- wymagane jest korzystanie z najaktualniejszych oficjalnych wersji Google Chrome, Mozilla Firefox, Safari, Edge (Chromium), Yandex lub Opera.
Ze swojej strony zapewniamy pomoc techniczną w konfiguracji, jak również wsparcie ze strony przedstawicieli platformy.
Terminy
• do 18 kwietnia 2023 roku – zgłoszenia uczestnictwa, poprzez wypełnienie formularza internetowego,
• 24 maja 2023 roku – termin szkolenia,
• od 26 maja 2023 roku – wysyłka papierowych materiałów – certyfikatów uczestnictwa.
Opłaty
Opłata dla wszystkich uczestników szkolenia wynosi 450 zł brutto (w tym 23% VAT) we wczesnej turze rejestracji lub 550 zł brutto (w tym 23% VAT) w późnej turze rejestracji – osoby planujące skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT w sytuacji finansowania uczestnictwa ze środków publicznych proszone są przesłanie informacji przed uiszczeniem opłaty.
DANE DO WPŁAT
Fundacja na rzecz promocji nauki i rozwoju TYGIEL
ul. Głowackiego 35/348, 20-060 Lublin
NIP 946-26-49-975
Numer rachunku: 70 1140 2004 0000 3102 7533 8307
Nazwa Banku: mBank (BRE Wydz. Bankowości Elektronicznej)
Tytuły przelewów: BP 1+ imię i nazwisko Uczestnika
Opłata szkoleniowa zawiera podatek VAT (23%) – osoby planujące skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT w sytuacji finansowania uczestnictwa ze środków publicznych proszone są przed uiszczeniem opłaty o poinformowanie nas o tym mailowo oraz o dostarczenie oświadczenia o zwolnieniu z VAT zawierającego następujące informacje:
- podstawę prawną,
- imię i nazwisko uczestnika,
- datę i nazwę szkolenia,
- nazwę Organizatora – Fundacji na rzecz promocji nauki i rozwoju TYGIEL,
- podpis osoby upoważnionej ze strony instytucji ubiegającej się o skorzystanie ze zwolnienia z VAT w kwestiach finansowych.
W odpowiedzi potwierdzimy otrzymanie oświadczenia oraz udzielimy informacji na temat wysokości opłaty szkoleniowej w wartości netto.
Regulamin
Regulamin Szkolenia dostępny jest tutaj -> LINK
Kontakt
szkolenia@fundacja-tygiel.pl