Szkolenie pt.: „Uzyskiwanie białek rekombinowanych – teoria i praktyka”

19 i 26 listopada oraz 3 grudnia 2024 roku

19 i 26 listopada: 10:00-14:00

3 grudnia: 10:00-12:00

Białka rekombinowane są powszechnie stosowane jako leki czy szczepionki. Mają również ugruntowaną pozycję w testach diagnostycznych, gdzie wykorzystywane są jako antygeny w technikach ELISA, Western blot czy testach immunochromatograficznych. W pracy badawczej są nieodzownym narzędziem w analizach biochemicznych czy immunologicznych, gdzie umożliwiają badanie funkcji i aktywności produktów genów. Dobranie odpowiedniego systemu ekspresyjnego (prokariotyczny, drożdżowy czy hodowle komórkowe), podobnie jak wybór znacznika czy sposobu oczyszczania, nastręcza czasem wielu kłopotów i wymaga rozważenia takich czynników, jak: łatwość manipulacji, czas, koszty oraz prawdopodobieństwo uzyskania białka jak najbardziej zbliżonego do natywnego. Kurs ma na celu zapoznanie z podstawowymi zasadami wyboru systemu ekspresyjnego, doboru znaczników oraz oczyszczania białek rekombinowanych. Przedstawione zostaną zalety i wady systemów bakteryjnych (E. coli), drożdżowych (Pichia pastoris, Saccharomyces cerevisiae) oraz systemów eukariotycznych (Drosophila S2, Spodoptera frugiperda Sf9, CHO). W trakcie szkolenia uczestnicy przejdą ścieżkę projektowania linker starterów, konstrukcji odpowiedniego wektora, wprowadzania rekombinowanego wektora do gospodarza oraz doboru systemu oczyszczania i oceny efektywności oczyszczania białka. Po kursie uczestnicy będą w stanie samodzielnie uzyskać i oczyścić białko rekombinowane oraz wykorzystać go do dalszych badań np.: biochemiczna ocena aktywności, uzyskanie surowicy poli- lub monoklonalnej, wykorzystanie do produkcji testu diagnostycznego.

Szkolenie skierowane jest do osób posiadających podstawową wiedzę na temat pracy z DNA, RNA oraz genetyki, w tym doktorantów, magistrantów i osób posiadających stopień doktora, pracujących w różnych obszarach nauk biologicznych i medycznych. Jest ono przeznaczone dla tych, którzy planują rozpocząć pracę z białkami rekombinowanymi w swoich laboratoriach.

Program szkolenia:

1. Omówienie systemów ekspresji:
    – prokariotyczny (E. coli)
    – drożdżowy (Pichia pastoris, Saccharomyces cerevisiae)
    – eukariotyczny (Drosophila S2, Spodoptera frugiperda Sf9, CHO)
  2. Omówienie najbardziej popularnych znaczników wykorzystywanych do oczyszczania białek rekombinowanych
    – Metka histydynowa (His Tag)
    – Białko wiążące mannozę (MBP)
    – Transferaza glutationowa (GST)
  3. Dobór odpowiedniego wektora do wykorzystywanego systemu ekspresji.
  4. Projektowanie linker starterów.
  5. Klonowanie cDNA w wybranym wektorze.
  6. Metody wprowadzenia rekombinowanego DNA do komórek.
  7. Analiza poprawności wprowadzenia rekombinowanego DNA do komórek.
  8. Określenie efektywności ekspresji białka rekombinowanego.
  9. Sposoby zwiększania rozpuszczalności białka rekombinowanego i optymalizacja ekspresji.
  10. Podstawowe techniki oczyszczania rekombinowanego białka (chromatografia powinowactwa, filtracja żelowa).
  11. Omówienie obecności endotoksyn w roztworze białka rekombinowanego oraz sposoby ich usuwania.
  12. Analiza czystości rekombinowanego białka.

O prowadzącym:

Dr hab. inż. Piotr Bąska jest Profesorem Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Profesorem Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii im. gen. Karola Kaczkowskiego w Warszawie, gdzie pełni funkcję Kierownika Pracowni Parazytologii. Ukończył Międzywydziałowe
Studium Biotechnologii w SGGW w 2006 r., stopień doktora uzyskał w roku 2011, a dr hab. w 2019 roku, również w SGGW. Dr hab. inż. Piotr Bąska od studiów magisterskich zajmuje się uzyskiwaniem oraz optymalizacją ekspresji białek rekombinowanych wykorzystywanych w opracowaniu testów diagnostycznych, szczepionek, analizach in vitro oraz in vivo. Prowadzi również badania epidemiologiczne z zakresu chorób zawlekanych do Polski przez kleszcze Hyalomma spp., a także zakresu interakcji patogenów z układem immunologicznym gospodarza. Prywatnie interesuje się robieniem i projektowaniem mebli oraz szeroko pojętym majsterkowaniem.

Szkolenie odbędzie się w dniach 19 i 26 listopada w godzinach 10:00-14:00 oraz 3 grudnia w godzinach 10:00-12:00.

I tura rejestracji uczestnictwa trwa do 5 września 2024 roku. Zgłoszenia udziału należy kierować poprzez formularz -> LINK

• do 7 listopada 2024 roku – zgłoszenia uczestnictwa, poprzez wypełnienie formularza internetowego,
• 19 i 26 listopada oraz 3 grudnia 2024 roku – termin wydarzenia,
• od 4 grudnia 2024 roku – wysyłka papierowych materiałów – certyfikatów uczestnictwa.

Opłata dla wszystkich uczestników szkolenia wynosi 850 zł brutto (w tym 23% VAT) w I turze rejestracji, 900 zł brutto (w tym 23% VAT) w II turze rejestracji lub 950 zł brutto (w tym 23% VAT) w III turze rejestracji* – osoby planujące skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT w sytuacji finansowania uczestnictwa ze środków publicznych proszone są przesłanie informacji przed uiszczeniem opłaty.

do 05.09.2024 r.
od 06.09.2024 r. do 09.10.2024 r.
od 10.10.2024 r. do 07.11.2024 r.

Tytuły przelewów: białka rek. + imię i nazwisko Uczestnika