Szkolenie pt.: „Od naturalnych inspiracji do syntetycznych rozwiązań – praktyczne zastosowanie biomateriałów”

5-6 czerwca 2024 roku

Przedmiotem szkolenia jest kompleksowe zwrócenie uwagi na zagadnienie biomateriałów, począwszy od wprowadzenia w tematykę, aż po zaawansowaną problematykę badawczą, ze szczególnym uwzględnieniem ich zastosowań w medycynie.

Podczas prezentacji omówione zostaną takie polimery, jak kolagen, chityna oraz alginat. Przedstawione zostaną nie tylko ich zalety, ale także ograniczenia w zastosowaniu medycznym, w tym regeneracji tkanki i dostarczaniu leków.

Dodatkowo, uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z różnymi rodzajami tworzyw sztucznych stosowanych jako biomateriały, ich właściwościami i zastosowaniami w medycynie, w tym porównaniem do biomateriałów naturalnych. Uwaga zostanie skupiona także na innowacyjnych zastosowaniach biomateriałów, takich jak nanotechnologia i inżynieria tkankowa, oraz zaprezentuje nowe kierunki badań i potencjalne odkrycia.

Sesja warsztatowa umożliwi uczestnikom zdobycie praktycznego doświadczenia w projektowaniu własnego biomateriału, co przyczyni się do lepszego zrozumienia poruszonej problematyki i umiejętności praktyczne w tej dziedzinie. Dyskusja i studia przypadków umożliwią pogłębienie wiedzy i rozważenie wyzwań oraz przyszłych perspektyw związanych z wykorzystaniem biomateriałów naturalnych i sztucznych​​.

Program szkolenia:

Sesja 1: Wprowadzenie do biomateriałów
Część 1: Podstawy biomateriałów
Wprowadzenie do biomateriałów: definicja i klasyfikacja.
Historia i rozwój biomateriałów w medycynie.
Podstawowe właściwości i wymagania biomateriałów.
Część 2: Biomateriały pochodzenia naturalnego
Charakterystyka biomateriałów naturalnych: zalety i ograniczenia.
Przykłady biomateriałów naturalnych: kolagen, chityna, alginat
Zastosowania w medycynie: od regeneracji tkanki do dostarczania leków.
Część 3: Dyskusja i studia przypadków
Analiza studiów przypadków zastosowania biomateriałów naturalnych.
Dyskusja: wyzwania i perspektywy przyszłości w wykorzystaniu biomateriałów naturalnych.

Sesja 2: Tworzywa sztuczne i zastosowania kliniczne
Część 1: Tworzywa sztuczne jako biomateriały
Rodzaje tworzyw sztucznych używanych jako biomateriały
Właściwości i zastosowania tworzyw sztucznych w medycynie
Porównanie z biomateriałami naturalnymi
Część 2: Zaawansowane aplikacje i innowacje
Innowacyjne zastosowania biomateriałów: od nanotechnologii do inżynierii tkankowej.
Przyszłość biomateriałów: nowe kierunki i potencjalne odkrycia.
Wpływ technologii na rozwój biomateriałów.
Część 3: Warsztat i dyskusja
Warsztat: Projektowanie własnego biomateriału (ćwiczenie grupowe).
Dyskusja: Podsumowanie i odpowiedzi na pytania.

O prowadzącym:

Dr hab. Andrzej Swinarew, profesor Uniwersytetu Śląskiego oraz Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, jest specjalistą w dziedzinie inżynierii materiałowej i biomedycznej. Jego kariera naukowa odznacza się znaczącym wkładem w rozwój i aplikację biomateriałów polimerowych w medycynie. Prof. Swinarew skupia się na nowatorskich metodach diagnostycznych chorób, takich jak nadciśnienie płucne, nowotwory dróg oddechowych oraz astma, wykorzystując w tym celu porowate materiały węglowe. Jego praca ma praktyczne zastosowanie w badaniach klinicznych i diagnozowaniu chorób. Prof. Swinarew jest również zaangażowany w projekty badawcze wspierane przez krajowe i międzynarodowe granty, współpracując z różnymi instytucjami naukowymi i medycznymi. Pełni rolę opiekuna naukowego dla wielu doktorantów i studentów podyplomowych, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem z kolejnymi pokoleniami naukowców. Jego praca nie tylko przyczynia się do rozwoju naukowego, ale ma także realny wpływ na poprawę jakości życia w społeczeństwie. Oprócz znaczących osiągnięć w rozwoju i aplikacji biomateriałów polimerowych w medycynie, prof. Swinarew jest autorem licznych patentów oraz publikacji naukowych. Jego dorobek patentowy obejmuje 56 patentów oraz 23 zgłoszenia patentowe, skupiające się na nowatorskich rozwiązaniach w dziedzinie biomateriałów i ich zastosowaniach medycznych.

Szkolenie odbędzie się w dniach 5-6 czerwca 2024 roku w godzinach 10:00-16:00.

II tura rejestracji uczestnictwa trwa do 14 maja 2024 roku. Zgłoszenia udziału należy kierować poprzez formularz -> LINK

• do 28 maja 2024 roku – zgłoszenia uczestnictwa, poprzez wypełnienie formularza internetowego,
• 5 i 6 czerwca 2024 roku – termin wydarzenia,
• od 7 czerwca 2024 roku – wysyłka papierowych materiałów – certyfikatów uczestnictwa.

Opłata dla wszystkich uczestników szkolenia wynosi 1200 zł brutto (w tym 23% VAT) w I turze rejestracji, 1300 zł brutto (w tym 23% VAT) w II turze rejestracji lub 1400 zł brutto (w tym 23% VAT) w III turze rejestracji* – osoby planujące skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT w sytuacji finansowania uczestnictwa ze środków publicznych proszone są przesłanie informacji przed uiszczeniem opłaty.

do 23.04.2024 r.
od 24.04.2024 r. do 14.05.2024 r.
od 15.05.2024 r. do 28.05.2024 r.

Tytuły przelewów: biomaterialy + imię i nazwisko Uczestnika