Szkolenie pt.: „Technika CRISPR/Cas9: zaawansowana edycja genomu”

6 czerwca 2024 roku

Szkolenie jest dedykowane naukowcom oraz pracownikom badawczym, którzy pragną poszerzyć swoją wiedzę w obszarze zaawansowanej techniki CRISPR/Cas9. Program szkoleniowy obejmuje nie tylko fundamentalne aspekty tej metody, ale również prezentuje szerokie spektrum możliwości, jakie stwarza. W trakcie szkolenia uczestnicy zdobywają wiedzę nie tylko na temat projektowania, lecz także praktycznej realizacji eksperymentów, mających na celu uzyskanie komórek z knock-outem genu.

Główne punkty merytoryczne szkolenia:

1. Wprowadzenie.
  2. CRISPR/Cas9 – mechanizm działania.
  3. Różne oblicza i zastosowania CRISPR.
  4. Zróbmy knock-out – projektowanie sgRNA, metody wprowadzania do komórek, weryfikacja wydajności edycji.
  5. Wysokoprzepustowe badania przesiewowe CRISPR/Cas9 – przykłady, zastosowania, wybór lub projektowanie biblioteki, przygotowanie do eksperymentu, eksperyment krok po kroku, kluczowe elementy, analiza wyników.
  6. Case study – omówienie dwóch-trzech eksperymentów zgłoszonych przez uczestników.
O prowadzącej:
Agnieszka Dzikiewicz-Krawczyk – dr hab. n. med. i n. o zdr., profesor Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu. Stopień doktora n. med. uzyskała w 2012 r., a stopień dr hab. n. med. i n. o zdr. w 2019 r. W latach 2015-2016 odbyła staż podoktorski w University Medical Center Groningen w Holandii, w grupie prof. Anke van den Berg. Od 2018 r. kieruje Samodzielną Grupą Badawczą Funkcji Niekodujących Części Genomu w IGC PAN. Jej zainteresowania naukowe skupiają się wokół funkcjonalnej charakterystyki różnych niekodujących sekwencji genomu (miRNA, lncRNA, eRNA, wzmacniacze transkrypcji, promotory genu i miejsca wiązania czynników transkrypcyjnych) w podstawowych procesach komórkowych oraz w patogenezie nowotworów. Kierowała grantami z MNiSW, NCN, FNP. Ma bogate doświadczenie w technice CRISPR/Cas9, którą rutynowo stosuje w swoich projektach (knockout genów, wycinanie większych fragmentów DNA, wyciszanie ekspresji genów, blokowanie i mutageneza sekwencji niekodujących, projektowanie i klonowanie bibliotek sgRNA, wysokoprzepustowe badania przesiewowe CRISPR/Cas9).

Szkolenie odbędzie się 6 czerwca 2024 roku w godzinach 9:00-14:00.

III tura rejestracji uczestnictwa trwa do 28 maja 2024 roku. Zgłoszenia udziału należy kierować poprzez formularz -> LINK

• do 28 maja 2024 roku – zgłoszenia uczestnictwa, poprzez wypełnienie formularza internetowego,
• 6 czerwca 2024 roku – termin wydarzenia,
• od 7 czerwca 2024 roku – wysyłka papierowych materiałów – certyfikatów uczestnictwa.

Opłata dla wszystkich uczestników szkolenia wynosi 1300 zł brutto (w tym 23% VAT) w I turze rejestracji, 1400 zł brutto (w tym 23% VAT) w II turze rejestracji lub 1500 zł brutto (w tym 23% VAT) w III turze rejestracji* – osoby planujące skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT w sytuacji finansowania uczestnictwa ze środków publicznych proszone są przesłanie informacji przed uiszczeniem opłaty.

do 26.03.2024 r.
od 27.03.2024 r. do 23.04.2024 r.
od 24.04.2024 r. do 28.05.2024 r.

Tytuły przelewów: crispr cas9 + imię i nazwisko Uczestnika