
Bezpłatne szkolenie „Czy statystyki kłamią? Jak rozpoznawać błędy statystyczne w publikacjach naukowych”
4 czerwca 2025 roku
10:00-11:30

O czym jest to szkolenie?
Celem szkolenia jest zwrócenie uwagi na konieczność przyjęcia krytycznej postawy względem analiz statystycznych prezentowanych w publikacjach naukowych oraz wysuwanych z nich wniosków. Omówione zostaną częste problemy związane ze stosowaniem analiz statystycznych, w tym bardzo zaawansowanych, przez badaczy, którzy nie są zawodowymi statystykami. Uczestnicy otrzymają wskazówki, które pomogą im ocenić rzetelność analiz statystycznych oraz wiarygodność sformułowanych na ich podstawie wniosków.
Dla kogo?
Szkolenie jest skierowane do osób czytających publikacje naukowe, w tym naukowców, doktorantów, osób piszących prace dyplomowe, a także osób niezwiązanych ze światem nauki, które sięgają po źródła naukowe.
Korzyści z udziału w szkoleniu:
- Zwiększenie świadomości ryzyka wynikającego ze stosowania statystyki przez osoby, które nie są w jej zakresie ekspertami.
- Przyjęcie bardziej krytycznej postawy wobec wniosków wysuwanych z badań prezentowanych w publikacjach naukowych.
- Wzrost wrażliwości na aspekty statystyczne własnej pracy badawczej.
- Lepsze przygotowanie do oceny strony statystycznej recenzowanych przez nas artykułów naukowych.
Ogólny program szkolenia:
- Omówienie standardów dotyczących stosowania statystyki w pracach naukowych i popularnych problemów z nimi związanych (w tym m.in. interpretacja p, siła efektu, związki między metodologią badania a wynikami analiz, moc statystyczna i wielkość próby, prerejestracja).
- Analiza przykładów analiz statystycznych zaprezentowanych w wybranych publikacjach naukowych ze wskazaniem mocnych i słabych stron.
- Praktyczne wskazówki dotyczące planowania analiz we własnych badaniach oraz oceny analiz statystycznych w recenzowanych przez nas publikacjach naukowych.
Czas trwania: 90 minut
Format: Online
Koszt: Bezpłatne
O prowadzącej:
Ewa Skimina, doktor nauk społecznych w zakresie psychologii. Absolwentka studiów podyplomowych na kierunku „Data Science – algorytmy, narzędzia i aplikacje dla problemów typu Big Data” w Instytucie Informatyki Politechniki Warszawskiej. Adiunkt w Uniwersytecie SWPS (Wydział Psychologii w Warszawie, Katedra Psychologii Osobowości). Od około 8 lat prowadzi zajęcia i warsztaty z analizy danych. Analizy statystycznej uczyła się samodzielnie, pod okiem prof. Williama Revelle podczas stażu na Northwestern University oraz na kursach organizowanych m.in. przez Universiteit Utrecht i University of Kansas.
Listę publikacji naukowych można znaleźć pod linkiem: https://scholar.google.pl/citations?user=__Ty22YAAAAJ&hl=en
Formularz rejestracji:
Rejestracja trwa do 3 czerwca 2025 roku.
Po wysłaniu formularza należy potwierdzić zapis klikając w link otrzymany w wiadomości e-mail (w przypadku nie otrzymania wiadomości prosimy o sprawdzenie folderów takich jak spam, oferty itp.). Jeżeli wiadomość nie dotarła w przeciągu 24h prosimy o kontakt pod adresem: szkolenia@fundacja-tygiel.pl
Regulamin
Regulamin szkolenia dostępny jest tutaj -> LINK
Kontakt
szkolenia@fundacja-tygiel.pl