Szkolenie pt.: „Zastosowanie spektroskopii FTIR w badaniach materiałowych”
5 grudnia 2024 roku
9:00-15:00
W ramach szkolenia zostaną przedstawione podstawy techniki FTIR, opis aparatury oraz technik pomiarowych (transmisyjna, odbiciowe, obrazowanie IR). Przybliżone zostaną również metodyki pomiarowe i przykłady zastosowania do analizy różnych materiałów.
Zakres analizowanych substancji jest szeroki i obejmuje m.in. materiały optyczne (w tym stosowane w technice laserowej), przykłady różnych związków chemicznych (węglowodory, alkohole, aminokwasy, białka, gazy, materiały wybuchowe, bakterie, bojowe środki chemiczne). Przedstawiona zostanie technika obrazowania w podczerwieni i jej przykłady zastosowania w analizie dzieł sztuki i polimerach, a także podstawy analizy chemometrycznej widm FTIR (hierarchiczna analiza skupień – HCA i analiza składników głównych – PCA).
Główne zagadnienia:
- Podstawy spektroskopii absorpcyjnej w zakresie podczerwieni
- kwantowy opis – modele oscylatora harmonicznego i anharmonicznego
- budowa spektrometru FTIR
- Techniki spektroskopii absorpcyjnej: transmisyjna, odbiciowe (ATR, DRIFT), fotoakustyczna (PAS), mikroskopia i obrazowanie FTIR, oscylacyjny dichroizm kołowy
- Wybrane zastosowania spektroskopii FTIR
- analiza materiałów optycznych
- analizy typowych związków chemicznych
- zastosowanie FTIR w inżynierii biomedycznej, biologii i medycynie (analizy lipidów, białek, cukrów, hydroksyapatytów, tkanek)
- Obrazowanie FTIR – przykłady zastosowania do identyfikacji warstw malarskich
- Analiza chemometryczna widm FTIR
Szkolenie adresowane jest do osób, które prowadzą lub planują prowadzić badania materiałowe z wykorzystaniem metody FTIR w m.in. chemii, biofizyce czy ochronie środowiska.
O prowadzącym:
Prof. dr hab. inż. Mirosław Kwaśny jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Instytutu Optoelektroniki Wojskowej Akademii Technicznej (WAT), z którym jest związany od czterdziestu lat, przechodząc kolejne szczeble od asystenta do profesora. Ukończył studia magisterskie oraz doktoranckie na Wydziale Chemii i Fizyki Technicznej WAT a habilitację uzyskał w Instytucie Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN im. Nenckiego w Warszawie. Przez osiem lat był kierownikiem Zakładu Technologii Optoelektronicznych. W trakcie pracy zawodowej rozwijał spektroskopowe metody badań materiałów, w tym laserowych, związków chemicznych, gazowych zanieczyszczeń atmosfery i nowatorskie w skali kraju optyczne metody diagnostyki nowotworów. Prowadził prace badawcze i aplikacyjne w zakresie zastosowania laserów i fotosensybilizatorów w fotodynamicznej metodzie diagnostyki i terapii nowotworów. Zajmował się także konstrukcjami wielu przyrządów dla ochrony środowiska i medycyny (analizatory metanu, dwutlenku azotu, dozymetry promieniowania UV, analizatory pyłów). Kierował pracami badawczymi statutowymi z zakresu ochrony środowiska, metrologii pomiarowej, metod detekcji broni biologicznej i chemicznej, a także był kierownikiem lub głównym wykonawcą 10 projektów badawczych finansowanych przez KBN, MNiSW i NCBiR. Jest laureatem 19 Medali na Międzynarodowych Wystawach Wynalazków, Innowacji i Nowości Naukowych, w tym: 4 złotych z wyróżnieniem i 9 złotych z zakresu aplikacji spektroskopii laserowej. Jest autorem lub współautorem ponad 150 artykułów opublikowanych w krajowych i zagranicznych czasopismach naukowych, autorem 4 monografii, w tym: M.Kwaśny, Podstawy spektroskopii optycznej – teoria, zastosowania, unikatowe układy pomiarowe, WAT, Warszawa, 2022. Prowadzi wykłady z tematyki spektroskopii dla studentów i doktorantów WAT.
Szkolenie odbędzie się 5 grudnia 2024 roku w godzinach 9:00-15:00.
Forma szkolenia: on-line.
Platforma
Aby bez przeszkód móc uczestniczyć w wydarzeniu użytkując platformę ClickMeeting wystarczy dostęp do Internetu i aktualna przeglądarka internetowa (Chrome, Opera, Firefox, Edge). Zaleca się używać komputer z 4-wątkowym procesorem, min. 8 GB pamięci RAM i aktualnym systemem operacyjnym Windows 8.1, Windows 10 lub Windows 11. W praktyce jednak wystarczy dowolny sprzęt, który płynnie wykonuje zadania biurowe. Platforma streamingowa działa także na systemach operacyjnych Apple oraz dystrybucjach Linux, w tym – systemie Android i ChromeOS.
Ze swojej strony zapewniamy pomoc techniczną w konfiguracji, jak również wsparcie ze strony przedstawicieli platformy.
Terminy
• do 28 listopada 2024 roku – zgłoszenia uczestnictwa, poprzez wypełnienie formularza internetowego,
• 5 grudnia 2024 roku – termin wydarzenia,
• od 9 grudnia 2024 roku – wysyłka papierowych materiałów – certyfikatów uczestnictwa.
Opłaty
Opłata dla wszystkich uczestników szkolenia wynosi 600 zł brutto (w tym 23% VAT) we wczesnej turze rejestracji lub 700 zł brutto (w tym 23% VAT) w późnej turze rejestracji* – osoby planujące skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT w sytuacji finansowania uczestnictwa ze środków publicznych proszone są przesłanie informacji przed uiszczeniem opłaty.
Rejestracja
Zgłoszenia udziału należy kierować poprzez formularz -> LINK
DANE DO WPŁAT
Fundacja na rzecz promocji nauki i rozwoju TYGIEL
ul. Głowackiego 35/348, 20-060 Lublin
NIP 946-26-49-975
Numer rachunku: 70 1140 2004 0000 3102 7533 8307
Nazwa Banku: mBank (BRE Wydz. Bankowości Elektronicznej)
Tytuły przelewów: FTIR + imię i nazwisko Uczestnika
Opłata szkoleniowa zawiera podatek VAT (23%) – osoby planujące skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT w sytuacji finansowania uczestnictwa ze środków publicznych proszone są przed uiszczeniem opłaty o poinformowanie nas o tym mailowo oraz o dostarczenie oświadczenia o zwolnieniu z VAT zawierającego następujące informacje:
- podstawę prawną,
- imię i nazwisko uczestnika,
- datę i nazwę szkolenia,
- nazwę organizatora – Fundacji na rzecz promocji nauki i rozwoju TYGIEL,
- podpis osoby upoważnionej ze strony instytucji ubiegającej się o skorzystanie ze zwolnienia z VAT w kwestiach finansowych.
W odpowiedzi potwierdzimy otrzymanie oświadczenia oraz udzielimy informacji na temat wysokości opłaty szkoleniowej w wartości netto.
Regulamin
Regulamin Szkolenia dostępny jest tutaj -> LINK
Kontakt
szkolenia@fundacja-tygiel.pl