Szkolenie pt.: „Hodowle zwierzęcych komórek 3D – aspekty praktyczne”

1 grudnia 2023 roku

Zapraszamy do udziału w opracowanym poniżej szkoleniu z obszaru hodowli komórkowych 3D. Inicjatywa ma na celu dostarczenie uczestnikom niezbędnej wiedzy teoretycznej i praktycznych umiejętności. Hodowle komórkowe w geometrii 3D stanowią ważny obszar badań, który ma ogromne znaczenie dla medycyny i biotechnologii. To szkolenie jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na specjalistyczną wiedzę w tym zakresie.

Podczas pierwszej sekcji szkolenia, uczestnicy będą mieli możliwość poznania korzyści płynących z wykorzystania modelu hodowli 3D, jak również poznania charakterystyki sferoidów i ich roli w badaniach naukowych. W sekcji drugiej skupimy się na praktycznych aspektach pracy z hodowlami 3D, włączając przygotowanie sferoidów z komórek macierzystych, techniki obrazowania żywych komórek oraz metody utrwalania i barwienia sferoidów. Trzecia sekcja szkolenia będzie poświęcona analizie i publikacji wyników uzyskanych z wykorzystaniem hodowli 3D.

Program szkolenia:

SEKCJA 1. Wprowadzenie
1. Trójwymiarowe hodowle komórkowe. Korzyści wykorzystania modelu 3D w odniesieniu do standardowych technik hodowlanych.
2. Właściwości komórek w hodowli trójwymiarowej.
3. Techniki hodowli sferoidów.
4. Zastosowanie sferoidów w badaniu chorób człowieka.

SEKCJA 2. Jak zacząć pracę z hodowlami 3D?
1. Przygotowanie sferoidów z komórek macierzystych metodą kropli wiszącej, z wykorzystaniem płytek typu ULAP oraz na żelach agarozowych. Demonstracja.
2. Obrazowanie żywych komórek. Demonstracja.
3. Utrwalenie i barwienie sferoidów. Demonstracja.
4. Badanie oddziaływań między komórkami w układzie 3D. Demonstracja.
5. Pytania i odpowiedzi.

SEKCJA 3. Jak publikować wyniki uzyskane z wykorzystaniem hodowli 3D?
1. Analiza wzrostu sferoidów.
2. Analiza żywotności sferoidów.
3. Analiza cytotoksyczności związków chemioterapeutycznych in vitro.
4. Pytania i odpowiedzi.

Do kogo skierowane jest szkolenie?
Szkolenie jest szczególnie polecane osobom, które planują badania lub już rozpoczęły pracę w warunkach hodowli komórkowych 3D, jak również do osób, które chciałyby usystematyzować lub poszerzyć swoją wiedzę z tego zakresu.

Prowadząca:

Dr Kamila Duś-Szachniewicz – Doktor nauk medycznych, od 2016 r. adiunkt w Katedrze Patologii Klinicznej i Doświadczalnej Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Opiekun Pracowni Biologii Molekularnej oraz Laboratorium Hodowli Komórkowych.
Laureatka licznych stypendiów naukowych, w tym Stypendium Ministra dla Doktorantów za wybitne osiągniecia na rok akademicki 2014/2015, Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju pod patronatem Prezesa Urzędu Patentowego RP (2018), ministerialnego Stypendium dla Wybitnych Młodych Naukowców (2023).
Autorka 25 oryginalnych publikacji naukowych, 26 doniesień zjazdowych oraz czterech patentów i zgłoszeń patentowych.
Kierownik grantu LIDERV Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz kierownik z ramienia partnera konsorcjum grantu OPUS14 Narodowego Centrum Nauki pt. Opracowanie multifunkcjonalnych szczypiec optycznych i mikrorobotów do badania wpływu zlokalizowanej hipertermii na komórki i sferoidy nowotworowe uzyskane z hodowli pierwotnych (UMO 2017/27/B/ST7/0125).
Zainteresowania naukowe obejmują zagadnienia z zakresu opracowania modeli 3D nowotworów człowieka, w tym chorób hematologicznych, proteomiki klinicznej oraz zastosowanie szczypiec optycznych w biologii molekularnej i medycynie.

Szkolenie odbędzie się 1 grudnia 2023 roku w godzinach 09:00-15:00.

Uczestnicy szkolenia po jego zakończeniu otrzymają certyfikat potwierdzający uczestnictwo w szkoleniu.

Rejestracja została zamknięta ze względu na wyczerpanie limitu miejsc.

• do 15 listopada 2023 roku – zgłoszenia uczestnictwa, poprzez wypełnienie formularza internetowego,
• 1 grudnia 2023 roku – termin szkolenia,
• od 2 grudnia 2023 roku – wysyłka papierowych materiałów – certyfikatów uczestnictwa.

Opłata dla wszystkich uczestników szkolenia wynosi 750 zł brutto (w tym 23% VAT) w I turze rejestracji, 800 zł brutto (w tym 23% VAT) w II turze rejestracji lub 850 zł brutto (w tym 23% VAT) w III turze rejestracji – osoby planujące skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT w sytuacji finansowania uczestnictwa ze środków publicznych proszone są przesłanie informacji przed uiszczeniem opłaty.

do 01.08.2023 r.
od 02.08.2023 r. do 26.09.2023 r.
od 27.09.2023 r. do 15.11.2023 r.

Tytuły przelewów: HOD 3D 1+ imię i nazwisko Uczestnika

Opłata za uczestnictwo w szkoleniu zawiera podatek VAT (23%) – osoby planujące skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT w sytuacji finansowania uczestnictwa ze środków publicznych proszone są przed uiszczeniem opłaty o poinformowanie nas o tym mailowo oraz o dostarczenie oświadczenia o zwolnieniu z VAT zawierającego następujące informacje:

• nazwę Organizatora – Fundacji na rzecz promocji nauki i rozwoju TYGIEL,

W odpowiedzi potwierdzimy otrzymanie oświadczenia oraz udzielimy informacji na temat wysokości opłaty za uczestnictwo w szkoleniu w wartości netto.