
Kurs pt.: „Praktyczne zastosowanie Pythona w naukach przyrodniczych dla początkujących – poziom 2″
3 spotkania w dniach: 14, 21 oraz 28 listopada 2023 roku
17:00-19:30 (z przerwą)
W codziennej pracy operowanie dużymi ilościami danych oraz wykonywanie powtarzalnych zadań może być czasami przytłaczające. Niewątpliwie więc cenna jest możliwość szybkiego pozyskiwania, przechowywania i porządkowania danych, czy też automatyzacja pewnych procesów. Zdobycie nowych umiejętności i wykorzystanie ich w codziennej pracy naukowej, pomoże przyśpieszyć wiele zadań, wskutek czego praca stanie się bardziej satysfakcjonująca.
Python wyróżnia się niezwykle wszechstronnym zastosowaniem w wielu dziedzinach, zwłaszcza w naukach przyrodniczych i medycznych. Jest to język intuicyjny, czytelny i stosunkowo łatwy do nauki, co czyni go idealnym narzędziem dla osób zaczynających swoją przygodę z programowaniem.
Zrozumienie podstaw jednego z najczęściej używanych języków programowania pozwoli na lepszą organizację codziennej pracy. W szczególności umożliwi dokładniejszą analizę danych oraz automatyzację żmudnych i powtarzalnych zadań.
Podczas kursu uczestnicy dowiedzą się, w jaki sposób wykorzystanie Pythona może przyczynić się do rozwoju ich badań naukowych. Naszym celem jest praktyczne pokazanie uczestnikom narzędzi, które pozwolą na usprawnienie ich pracy.
Poziom zaawansowania: początkujący +
Kurs jest skierowany do osób, które znają już podstawy Pythona i chciałyby podnieść swoje umiejętności (zalecana jest znajomość: definiowania zmiennych, podstawowych operacji na liczbach i łańcuchach znaków, listów, słowników, pętli for i while, odczytu i zapisu prostych plików tekstowych).
Kurs został przygotowany w formie trzech spotkań, które pozwolą na efektywne i intensywne poznanie podstaw analizy danych z wykorzystaniem Pythona.
Podczas kursu uczestnicy:
- nauczą się budowania i wykorzystywania własnych funkcji,
- poznają ciekawe operacje na arkuszach kalkulacyjnych, które można przeprowadzić z wykorzystaniem Pythona,
- poznają bibliotekę matplotlib – popularny zestaw narzędzi do wizualizacji danych,
- dowiedzą się, jak można wykorzystać potencjał sztucznej inteligencji, aby przyspieszyć proces pisania zarówno prostego, jak i zaawansowanego kodu.
Prowadzący:
dr Mateusz Dobrychłop – ukończył studia magisterskie z bioinformatyki na UAM w Poznaniu oraz na Politechnice Poznańskiej. Obecnie realizuje projekt doktorski, w ramach którego stosuje język Python w celu budowy narzędzi bioinformatycznych, pozwalających na tworzenie modeli przestrzennych dużych kompleksów makromolekularnych. Równolegle, od kilku lat zajmuje się analizą danych dla dużych firm farmaceutycznych. Wykorzystując ekspertyzę z zakresu data science i programowania, oraz wiedzę z obszaru nauk o życiu, wspiera firmy farmaceutyczne oraz biotechnologiczne w ich drodze przez tzw. „cyfrową transformację”, która jest procesem często wymagającym ekstrakcji, klasyfikacji oraz migracji dużych zestawów danych – na przykład pochodzących z badań klinicznych, lub wspierających proces rejestracji leków na rynkach. Mateusz przez wiele lat współtworzył w Poznaniu inicjatywę PyLadies, oferującą szkolenia z różnych aspektów Pythona dla kobiet (i nie tylko), planujących rozpocząć pracę w branży IT.
Wymagania:
Rekomendowany jest komputer/laptop z systemem operacyjnym Windows 10, który wykonuje zadania biurowe. Użytkownicy innych wersji Windows lub innych systemów operacyjnych (np. Ubuntu, MacOS) również mogą uczestniczyć w szkoleniu jednak muszą zaakceptować fakt że instrukcja instalacji oprogramowania będzie przygotowana pod platformę Windows 10. Zalecany jest również mikrofon, który pozwoli na werbalną komunikację z prowadzącym.
Rejestracja
Rejestracja uczestnictwa w późnej turze trwa do 26 października 2023 roku. Zgłoszenia udziału należy kierować poprzez formularz -> LINK
Platforma
Platforma ClickMeeting pozwoli na:
• uczestnictwo w kursie poprzez urządzenia mobilne takie jak: laptop, smartfon, tablet, komputer stacjonarny,
• uczestnictwo w kursie bez posiadania kamery internetowej, wymagany jest sprawny mikrofon,
• podjęcie dyskusji po wystąpieniu w formie czatu,
• obecność i ciągłe wsparcie Organizatorów Kursu.
Wymagania techniczne
- posiadanie komputera, smartfonu lub tabletu z połączonym Internetem,
• Procesor dwurdzeniowy 2GHz lub lepszy (zalecany czterordzeniowy);
• 2GB pamięci RAM (zalecane 4GB lub więcej);
• System operacyjny taki jak Windows 8 (zalecany Windows 10), Mac OS wersja 10.13 (zalecana najnowsza wersja), Linux, Chrome OS. - wbudowany lub zewnętrzny mikrofon, opcjonalnie kamera internetowa.
- wymagane jest korzystanie z najaktualniejszych oficjalnych wersji Google Chrome, Mozilla Firefox, Safari, Edge (Chromium), Yandex lub Opera.
Ze swojej strony zapewniamy pomoc techniczną w konfiguracji, jak również wsparcie ze strony przedstawicieli platformy.
Terminy
- do 26 października 2023 roku – zgłoszenia uczestnictwa, poprzez wypełnienie formularza internetowego,
- 14, 21 oraz 28 listopada 2023 roku – terminy spotkań,
- od 29 listopada 2023 roku – wysyłka papierowych materiałów – certyfikatów uczestnictwa.
Opłaty
Opłata dla wszystkich uczestników kursu wynosi 1450 zł brutto (w tym 23% VAT) we wczesnej turze rejestracji lub 1500 zł brutto (w tym 23% VAT) w późnej turze rejestracji* – osoby planujące skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT w sytuacji finansowania uczestnictwa ze środków publicznych proszone są przesłanie informacji przed uiszczeniem opłaty.
DANE DO WPŁAT
Fundacja na rzecz promocji nauki i rozwoju TYGIEL
ul. Głowackiego 35/348, 20-060 Lublin
NIP 946-26-49-975
Numer rachunku: 70 1140 2004 0000 3102 7533 8307
Nazwa Banku: mBank (BRE Wydz. Bankowości Elektronicznej)
Tytuły przelewów: Kurs Python + imię i nazwisko Uczestnika
Opłata za udział w kursie zawiera podatek VAT (23%) – osoby planujące skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT w sytuacji finansowania uczestnictwa ze środków publicznych proszone są przed uiszczeniem opłaty o poinformowanie nas o tym mailowo oraz o dostarczenie oświadczenia o zwolnieniu z VAT zawierającego następujące informacje:
- podstawę prawną,
- imię i nazwisko uczestnika,
- datę i nazwę kursu,
- nazwę Organizatora – Fundacji na rzecz promocji nauki i rozwoju TYGIEL,
- podpis osoby upoważnionej ze strony instytucji ubiegającej się o skorzystanie ze zwolnienia z VAT w kwestiach finansowych.
W odpowiedzi potwierdzimy otrzymanie oświadczenia oraz udzielimy informacji na temat wysokości opłaty za udział w wartości netto.
Regulamin
Regulamin Kursu dostępny jest tutaj -> LINK
Kontakt
szkolenia@fundacja-tygiel.pl