Szkolenie pt.: „Technika PCR – od teorii do praktyki (kurs podstawowy)”

18 stycznia 2025 roku

Szkolenie umożliwi usystematyzowanie oraz poszerzenie wiedzy dotyczącej analizy DNA i teoretyczne opanowanie podstaw techniki PCR. W trakcie spotkania zostaną przybliżone idee i praktyka efektywnego pod względem nakładu pracy, projektowania oraz wykonywania reakcji PCR. Przedstawione zostaną  zagadnienia związane z projektowaniem reakcji, doborem odczynników, a także zostaną wskazane rozwiązania ewentualnych problemów napotykanych podczas wykonywania badania. Spotkanie on-line będzie obejmowało wykład, analizę przykładów, opracowanie własnych metod PCR oraz wymianę doświadczeń.

Szkolenie jest skierowane przede wszystkim do osób zaczynających pracę z biologią molekularną, a także do tych, którzy chcą samodzielnie projektować reakcje PCR. Do udziału zapraszamy pracowników laboratoryjnych, doktorów, doktorantów oraz studentów, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę i zoptymalizować swoją pracę.

Główne punkty merytoryczne

1. Zasada metody PCR.
  2. Komponenty składowe reakcji PCR.
  3. Zastosowanie metody PCR.
  4. Projektowanie metody PCR:
    – sprzęt laboratoryjny i odczynniki
    – izolacja DNA genomowego jako element reakcji PCR,
    – omówienie baz danych,
    – omówienie programów do projektowania reakcji PCR,
    – projektowanie starterów,
    – optymalizacja warunków reakcji PCR,
    – elektroforeza agarozowa DNA i jej interpretacja,
    – określenie poprawności zaprojektowania/wykonania reakcji (przygotowanie prób do sekwencjonowania).
  5. Praktyka: Zaprojektowanie reakcji PCR wybranego fragmentu genu

O prowadzącej:

Dr hab. Anna Cieślińska, prof. UWM – biotechnolog, genetyk i biochemik; wykształcenie w zakresie kierowania projektami badawczymi, dietetyki oraz psychodietetyki.

Zatrudniona na stanowisku profesora UWM w Katedrze Biochemii Wydziału Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Prowadzi badania z zakresu polimorfizmów genetycznych i ich wpływu na parametry biochemiczne związane z funkcjonowaniem szlaku witaminy D, szlaku metabolicznego serotoniny oraz szlaku opioidowego u pacjentów z różnymi schorzeniami. Zajmuje się także badaniem wpływu różnych czynników i składników pokarmowych na organizm człowieka. Głównym obszarem jej zainteresowań badawczych są: indywidualność genetyczna, nutrigenomika, choroby populacyjne i ich etiologia, żywność psychoaktywna, genetyka i biochemia – związek tych dziedzin z funkcjonowaniem organizmu człowieka.

Jest współautorką ponad 50 artykułów naukowych, kilkudziesięciu doniesień naukowych na konferencjach krajowych i zagranicznych oraz wykonawcą/kierownikiem w projektach badawczych oraz przemysłowych. Posiada kilka patentów. Promotor wielu prac dyplomowych. Aktywnie prowadzi wykłady i ćwiczenia skierowane do studentów biotechnologii oraz medycyny, jak również jest opiekunem koła naukowego oraz tutorem. Jest też współwłaścicielką firmy Actistraw wiążącej badania naukowe z praktyką i biznesem.

Szkolenie odbędzie się 18 stycznia 2025 roku w godzinach 10:00-15:00.

I tura rejestracji uczestnictwa trwa do 14 listopada 2024 roku. Zgłoszenia udziału należy kierować poprzez formularz -> LINK

• do 9 stycznia 2025 roku – zgłoszenia uczestnictwa, poprzez wypełnienie formularza internetowego,
• 18 stycznia 2025 roku – termin wydarzenia,
• od 20 stycznia 2025 roku – wysyłka papierowych materiałów – certyfikatów uczestnictwa.

Opłata dla wszystkich uczestników szkolenia wynosi 700 zł brutto (w tym 23% VAT) w I turze rejestracji, 850 zł brutto (w tym 23% VAT) w II turze rejestracji lub 950 zł brutto (w tym 23% VAT) w III turze rejestracji* – osoby planujące skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT w sytuacji finansowania uczestnictwa ze środków publicznych proszone są przesłanie informacji przed uiszczeniem opłaty.

do 14.11.2024 r.
od 15.11.2024 r. do 28.11.2024 r.
od 29.11.2024 r. do 09.01.2025 r.

Tytuły przelewów: PCR + imię i nazwisko Uczestnika