Szkolenie pt.: „Python w analizie i obróbce danych naukowych – kurs podstawowy”

7 i 14 czerwca 2024 roku

8 i 15 czerwca 2024 roku

Python jest relatywnie prostym językiem programowania zapewniającym jednocześnie wiele możliwości aplikacyjnych. Szereg prac badawczych związanych z obróbką i analizą danych, wynikających z badań naukowych, może zostać zautomatyzowany lub usprawniony poprzez wykorzystanie podstawowych zastosowań Pythona. Jest on językiem wysokiego poziomu, a więc pozwala szybko programować zadania, które w innych językach wymagałyby dłuższego kodu.

W ramach kursu zostaną przedstawione aplikacyjne i możliwe do implementacji w pracy naukowej rozwiązania pozwalające obrabiać, analizować, wizualizować (np. poprzez wykresy, schematy) i dopasowywać do modeli dane pochodzące z prac naukowych. Celem kursu jest podniesienie kompetencji w zakresie aplikacyjnego wykorzystania języka Python w zakresie analizy i obróbki danych.

Podczas spotkań zostaną poruszone poniższe zagadnienia:

1. Metody pracy i środowiska
  2. Typy wbudowane i ich metody
  3. Instrukcje warunkowe, pętle
  4. Listy (słowniki, zbiory) składane
  5. Funkcje
  6. Programowanie funkcyjne
  7. Importowanie modułów
  8. Pomiar czasu wykonania, interakcja z systemem operacyjnym
  9. Obsługa wyjątków
  10. Pobieranie danych ze stdin i linii poleceń, przekształcanie skryptu w aplikację konsolową

Kurs stanowi wstęp do wykorzystania języka Python jako narzędzia wspierającego pracę naukową. Po zdobyciu odpowiednich umiejętności będzie możliwe korzystanie z bibliotek Pythona, takich jak NumPy, SciPy, pandas i Matplotlib. Biblioteki te dostarczają narzędzi do przeprowadzania obliczeń numerycznych, parsowania danych (analiza i konwersja danych z jednego formatu na inny), dopasowywania krzywych oraz tworzenia wykresów.

Dodatkowo, przykłady i sposób realizacji kursu zostaną dostosowane do uczestników na podstawie udzielonych odpowiedzi na pytania i informacji przekazanych za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego.

Dr hab. inż. Gniewomir Sarbicki specjalizuje się w podstawach mechaniki kwantowej i informatyce kwantowej. W pracy naukowej wykorzystuje Pythona do obliczeń numerycznych i symbolicznych oraz weryfikacji hipotez. W pracy dydaktycznej opiekuje się projektami inżynierskimi realizowanymi w tym języku, a od 2012 roku prowadzi kursy Pythona na Wydziale Fizyki Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W wolnych chwilach podróżuje rowerem lub łodzią.

Szkolenie odbędzie się w dwóch terminach:

• I termin: 7 i 14 czerwca 2024 roku
  • II termin: 8 i 15 czerwca 2024 roku

w godzinach 9:00-15:00.

II tura rejestracji uczestnictwa trwa do 14 maja 2024 roku. Zgłoszenia udziału należy kierować poprzez formularz -> LINK

• do 28 maja 2024 roku – zgłoszenia uczestnictwa, poprzez wypełnienie formularza internetowego,
• 7 i 14 czerwca 2024 roku oraz 8 i 15 czerwca 2024 roku – termin wydarzenia,
• od 17 czerwca 2024 roku – wysyłka papierowych materiałów – certyfikatów uczestnictwa.

Opłata dla wszystkich uczestników szkolenia wynosi 900 zł brutto (w tym 23% VAT) w I turze rejestracji, 1000 zł brutto (w tym 23% VAT) w II turze rejestracji lub 1100 zł brutto (w tym 23% VAT) w III turze rejestracji* – osoby planujące skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT w sytuacji finansowania uczestnictwa ze środków publicznych proszone są przesłanie informacji przed uiszczeniem opłaty.

do 11.04.2024 r.
od 12.04.2024 r. do 14.05.2024 r.
od 15.05.2024 r. do 28.05.2024 r.

Tytuły przelewów: python pocz + imię i nazwisko Uczestnika