Szkolenie pt.: „Spektrometria mas w badaniach proteomicznych”

18 maja 2024 roku

Szkolenie skierowane jest do osób zainteresowanych zdobyciem wiedzy na temat spektrometrii mas oraz jej zastosowania w badaniach białek i peptydów, w szczególności do naukowców planujących wykorzystanie metod proteomicznych w swoich projektach badawczych. Celem szkolenia jest przygotowanie do planowania eksperymentów proteomicznych i interpretacji uzyskanych wyników. W trakcie szkolenia przedstawione zostaną możliwości, jakie oferuje spektrometria mas w badaniach białek, a także ograniczenia tej techniki.

W ramach szkolenia omówione zostaną następujące zagadnienia:

• podstawy spektrometrii mas w kontekście badań całych proteomów i pojedynczych białek;
  • zastosowania spektrometrii mas w badaniach białek i peptydów: pomiary masy białek i peptydów, identyfikacja białek z żelu i w roztworze, analiza modyfikacji potranslacyjnych, analiza interaktomów, porównawcze analizy ilościowe proteomów, celowane metody proteomiczne;
  • przygotowanie próbek białkowych do pomiarów;
  • elementy systemów LC-MS/MS stosowanych w badaniach białek i peptydów;
  • metody akwizycji danych w układach LC-MS/MS;
  • metody identyfikacji i kwantyfikacji białek i peptydów na podstawie danych uzyskanych za pomocą spektrometrii mas;
  • podstawy analizy i wizualizacji danych proteomicznych za pomocą ogólnodostępnych narzędzi bioinformatycznych.

Plan szkolenia:

1. Podstawy spektrometrii mas w badaniach proteomicznych.
  2. Zastosowanie spektrometrii mas w badaniach białek cz. 1 – pomiar masy białek, identyfikacja białek z żelu/w roztworze, analiza modyfikacji potranslacyjnych, analizy interaktomu.
  3. Zastosowanie spektrometrii mas w badaniach białek cz. 2 – porównawcze analizy ilościowe: bezznacznikowe, znacznikowe: TMT/iTRAQ, SILAC, analizy celowane ilościowe: PRM.
  4. Analiza i wizualizacja danych proteomicznych narzędziami bioinformatycznymi dostępnymi online.

Prowadzące:

Urszula Jankowska – doktor biochemii, adiunkt badawczy w Małopolskim Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2019 r. kierownik Pracowni Proteomiki i Spektrometrii Mas MCB UJ, gdzie wykonuje analizy proteomiczne dla grup badawczych z polskich ośrodków naukowych oraz firm z branży life science. Ekspert w dziedzinie badania białek i peptydów z użyciem spektrometrii mas ze szczególnym uwzględnieniem analiz modyfikacji potranslacyjnych. Doświadczenie zdobyła między innymi podczas licznych specjalistycznych szkoleń w wiodących europejskich ośrodkach naukowych, w tym kursów organizowanych przez European Molecular Biology Organization (EMBO Practical Courses: Targeted proteomics – Experimental design and data analysis; Characterisation of post-translational modifications in cellular signalling). Jest współautorką licznych publikacji naukowych (https://orcid.org/0000-0002-7165-8964).

Bożena Skupień-Rabian – doktor w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie nauki biologiczne. Zatrudniona w Pracowni Proteomiki i Spektrometrii Mas Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Posiada kilkanaście lat doświadczenia w stosowaniu metod proteomicznych w badaniach naukowych. Doświadczenie to obejmuje zarówno przygotowanie próbek, jak i obsługę systemów LC-MS/MS, a także analizę danych. Wiedzę i umiejętności w dziedzinie proteomiki i spektrometrii mas zdobywała w trakcie pracy na Uniwersytecie Jagiellońskim, a także podczas stażów zagranicznych – w laboratorium proteomicznym w Centre for Genomic Regulation w Barcelonie oraz w grupie profesora Aebersolda na ETH w Zurychu. Ponadto, uczestniczyła w licznych szkoleniach dotyczących obsługi systemów LC-MS/MS oraz analizy danych, takich jak Q Exactive Biotech Operations (Hemel Hempstead, Great Britain), MaxQuant Summer School (Martinsried, Germany), Advanced Proteomics Course (Barcelona, Spain), DIA/SWATH Course (ETH Zurich, Switzerland), Proteome Discoverer Workshop (Thermo Fisher Scientific, online). Jest współautorką kilkunastu publikacji naukowych (https://orcid.org/0000-0002-1131-2582).

Szkolenie odbędzie się 18 maja 2024 roku w godzinach 9:00-16:00.

III tura rejestracji uczestnictwa trwa do 9 maja 2024 roku. Zgłoszenia udziału należy kierować poprzez formularz -> LINK

• do 9 maja 2024 roku – zgłoszenia uczestnictwa, poprzez wypełnienie formularza internetowego,
• 18 maja 2024 roku – termin wydarzenia,
• od 20 maja 2024 roku – wysyłka papierowych materiałów – certyfikatów uczestnictwa.

Opłata dla wszystkich uczestników szkolenia wynosi 1000 zł brutto (w tym 23% VAT) w I turze rejestracji, 1100 zł brutto (w tym 23% VAT) w II turze rejestracji lub 1200 zł brutto (w tym 23% VAT) w III turze rejestracji* – osoby planujące skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT w sytuacji finansowania uczestnictwa ze środków publicznych proszone są przesłanie informacji przed uiszczeniem opłaty.

do 12.03.2024 r.
od 13.03.2024 r. do 11.04.2024 r.
od 12.04.2024 r. do 9.05.2024 r.

Tytuły przelewów: spektrometria + imię i nazwisko Uczestnika