Szkolenie pt.: „Wizualizacja i analiza struktur biomolekularnych programem PyMOL”

7 i 14 grudnia 2023 roku

Szkolenie ma na celu zapoznanie uczestników z narzędziem PyMOL oraz jego zastosowaniami w analizie strukturalnej biomolekuł. Uczestnicy będą mieli okazję na zdobycie umiejętności pozwalających na wizualizację, pomiar parametrów strukturalnych oraz tworzenie wysokiej jakości grafiki badań biomolekularnych.

Główne kompetencje:

• analiza wizualna struktury biomolekuł;
  • pomiar podstawowych parametrów strukturalnych: odległości, kąty, sąsiedztwo, wiązania wodorowe itp.;
  • kreacja wysokiej jakości grafik (fotorealistyczny raytrace’ing) przedstawiających białko będące przedmiotem badań uczestników.

Uczestnictwo w szkoleniu rekomendujemy:

• pracownikom naukowym zajmującym się badaniami biomolekularnymi;
  • osobom zajmującym się projektowaniem leków;
  • specjalistom z dziedziny biotechnologii, którzy chcą wykorzystać PyMOL w celach badawczych;
  • doktorantom i studentom zainteresowanym rozwojem kompetencji w zakresie; analizy danych strukturalnych białek oraz kwasów nukleinowych i ich kompleksów.

Program:

1. Wstęp do oprogramowania PyMOL: prezentacja jego możliwości i zastosowań
  2. Podstawy interfejsu użytkownika:
    – wczytywanie struktur
    – nawigacja myszką, komendy API, skrypty
    – podstawowe operacje, zaznaczanie i wybieranie obiektów
  3. Wizualizacja struktur
    – style i reprezentacje
    – kolory
  4. Grafika fotorealistyczna do publikacji oraz na potrzeby prezentacji/posterów/plakatów:
    – ustawienia raytrace’ingu: tło, cienie, antyaliasing
    – eksport do pliku
    – sztuczki i kruczki, czyli rozwiązywanie problemów
  5. Analiza struktur:
    – proste pomiary odległości i kątów
    – mutageneza
    – stosowanie wtyczek

Prowadzący:

Dr hab. Dominik Gront w 2006 r. obronił pracę doktorską pt.: Opracowanie algorytmu do modelowania struktur białkowych na podstawie baz danych sekwencji i struktur, a 2016 habilitował się na podstawie pracy zatytułowanej: Opracowanie nowych algorytmów modelowania białek i ich implementacja w pakiecie BioShell. Aktualnie jest zatrudniony na stanowisku profesora uczelni na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzona przez niego grupa badawcza w 2012 roku dołączyła do konsorcjum Rosetta Commons; od 2019 r. dr Gront pozostaje członkiem zarządu tej organizacji.

Szkolenie odbędzie się w dniach 7 i 14 grudnia 2023 roku w godzinach 10:00-13:00.

Przedłużona tura rejestracji uczestnictwa trwa do 30 listopada 2023 roku. Zgłoszenia udziału należy kierować poprzez formularz -> LINK

• do 23 listopada 2023 roku – zgłoszenia uczestnictwa, poprzez wypełnienie formularza internetowego,
• 7, 16 grudnia 2023 roku – termin wydarzenia,
• od 18 grudnia 2023 roku – wysyłka papierowych materiałów – certyfikatów uczestnictwa.

Opłata dla wszystkich uczestników szkolenia wynosi 700 zł brutto (w tym 23% VAT) we wczesnej turze rejestracji lub 800 zł brutto (w tym 23% VAT) w późnej turze rejestracji* – osoby planujące skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT w sytuacji finansowania uczestnictwa ze środków publicznych proszone są przesłanie informacji przed uiszczeniem opłaty.

do 26.10.2023 r.
od 27.10.2023 r. do 30.11.2023 r.

Tytuły przelewów: struktury biomolekularne + imię i nazwisko Uczestnika