Szkolenie pt.: „Praktyczne zastosowanie Pythona w naukach przyrodniczych i medycznych – dla początkujących”

3 spotkania w dniach: 16, 23 oraz 30 maja 2023 roku
17:00-19:30 (z przerwą)

Badania w obszarze nauk przyrodniczych i medycznych często opierają się na analizie dużej ilości danych np. w plikach tekstowych lub arkuszach kalkulacyjnych. Praca z danymi niejednokrotnie charakteryzuje się wykonywaniem żmudnych i powtarzalnych czynności. Aby usprawnić ten proces wystarczy podstawowa wiedza z zakresu programowania i bioinformatyki. Wdrożenie zautomatyzowanych procesów przy analizie danych pozwoli na szybsze ich opracowanie i wyciągnięcie wniosków z prowadzonych badań. Podczas szkolenia uczestnicy przekonają się, że programowanie to nie jest “czarna magia” zarezerwowana dla wąskiego grona specjalistów. Celem spotkań jest nauka przeprowadzania operacji na danych w zautomatyzowany sposób. Przedmiotem szkolenia będą podstawy programowania w popularnym języku Python, który jest bezpłatnym i jednym z najczęściej wykorzystywanych języków wykorzystywanym w analizie danych.

Poziom zaawansowania: podstawowy – dla osób, które chcą rozpocząć naukę programowania.

Dodatkowe informacje

Szkolenie zostało przygotowane w formie trzech spotkań, które pozwolą na efektywne i intensywne poznanie podstaw składni Pythona oraz kilku podstawowych typów danych. Uczestnicy nauczą się korzystać z instrukcji pętli, stosować wbudowane funkcje służące do odczytu i zapisu danych w plikach tekstowych, a w końcu pobierać dane z arkuszy kalkulacyjnych Excela. Przećwiczą także kilka prostych, ale popularnych scenariuszy automatyzacji w pracy z dużymi zestawami danych, co może bezpośrednio wpłynąć na ich efektywność w codziennej pracy. Na koniec pozyskają wiedzę, dzięki której łatwiej będzie identyfikować i naprawiać błędy w kodzie, a także samodzielnie szukać przydatnych funkcji i rozwiązań.

Przed szkoleniem uczestnicy otrzymają instrukcje pozwalające na zainstalowanie na swoich komputerach języka Python w środowisku Windows 10 oraz innych niezbędnych narzędzi. Po szkoleniu, uczestnicy uzyskają dostęp do wszystkich materiałów wykorzystanych w jego trakcie, w tym do wszystkich slajdów oraz do opatrzonego wyczerpującymi komentarzami kodu źródłowego. Po każdym ze spotkań uczestnicy otrzymają dodatkowe zadania do samodzielnego wykonania w celu utrwalenia nabytej wiedzy i umiejętności.

Prowadzący:

Mateusz Dobrychłop – ukończył studia magisterskie z bioinformatyki na UAM w Poznaniu oraz na Politechnice Poznańskiej. Obecnie realizuje projekt doktorski, w ramach którego stosuje język Python w celu budowy narzędzi bioinformatycznych, pozwalających na tworzenie modeli przestrzennych dużych kompleksów makromolekularnych. Równolegle, od kilku lat zajmuje się analizą danych dla dużych firm farmaceutycznych. Wykorzystując ekspertyzę z zakresu data science i programowania, oraz wiedzę z obszaru nauk o życiu, wspiera firmy farmaceutyczne oraz biotechnologiczne w ich drodze przez tzw. „cyfrową transformację”, która jest procesem często wymagającym ekstrakcji, klasyfikacji oraz migracji dużych zestawów danych – na przykład pochodzących z badań klinicznych, lub wspierających proces rejestracji leków na rynkach. Mateusz przez wiele lat współtworzył w Poznaniu inicjatywę PyLadies, oferującą szkolenia z różnych aspektów Pythona dla kobiet (i nie tylko), planujących rozpocząć pracę w branży IT.

Wymagania:

Rekomendowany jest komputer/laptop z systemem operacyjnym Windows 10, który wykonuje zadania biurowe. Użytkownicy innych wersji Windows lub innych systemów operacyjnych (np. Ubuntu, MacOS) również mogą uczestniczyć w szkoleniu jednak muszą zaakceptować fakt że instrukcja instalacji oprogramowania będzie przygotowana pod platformę Windows 10. Zalecany jest również mikrofon, który pozwoli na werbalną komunikację z prowadzącym. 

Rejestracja

Przedłużona rejestracja uczestnictwa trwa do 11 maja 2023 roku. Zgłoszenia udziału należy kierować poprzez formularz -> LINK

Platforma

Platforma ClickMeeting pozwoli na:
• uczestnictwo w szkoleniu poprzez urządzenia mobilne takie jak: laptop, smartfon, tablet, komputer stacjonarny,
• uczestnictwo w szkoleniu bez posiadania kamery internetowej, wymagany jest sprawny mikrofon,
• podjęcie dyskusji po wystąpieniu w formie czatu,
• obecność i ciągłe wsparcie Organizatorów szkolenia.

Wymagania techniczne

 • posiadanie komputera, smartfonu lub tabletu z połączonym Internetem,
  • Procesor dwurdzeniowy 2GHz lub lepszy (zalecany czterordzeniowy);
  • 2GB pamięci RAM (zalecane 4GB lub więcej);
  • System operacyjny taki jak Windows 8 (zalecany Windows 10), Mac OS wersja 10.13 (zalecana najnowsza wersja), Linux, Chrome OS.
 • wbudowany lub zewnętrzny mikrofon, opcjonalnie kamera internetowa.
 • wymagane jest korzystanie z najaktualniejszych oficjalnych wersji Google Chrome, Mozilla Firefox, Safari, Edge (Chromium), Yandex lub Opera.

Ze swojej strony zapewniamy pomoc techniczną w konfiguracji, jak również wsparcie ze strony przedstawicieli platformy.

Terminy

• do 11 maja 2023 roku – zgłoszenia uczestnictwa, poprzez wypełnienie formularza internetowego,
• 16, 23 oraz 30 maja 2023 roku – terminy spotkań szkoleniowych,
• od 1 czerwca 2023 roku – wysyłka papierowych materiałów – certyfikatów uczestnictwa.

Opłaty

Opłata dla wszystkich uczestników szkolenia wynosi 1000 zł brutto (w tym 23% VAT) we wczesnej turze rejestracji lub 1150 zł brutto (w tym 23% VAT) w późnej turze rejestracji* – osoby planujące skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT w sytuacji finansowania uczestnictwa ze środków publicznych proszone są przesłanie informacji przed uiszczeniem opłaty.

Termin rejestracji
Opłata za udział
do 16.03.2023 r.
1000 zł brutto
od 17.03.2023 r. do 11.05.2023 r.
1150 zł brutto

DANE DO WPŁAT

Fundacja na rzecz promocji nauki i rozwoju TYGIEL
ul. Głowackiego 35/348, 20-060 Lublin
NIP 946-26-49-975
Numer rachunku: 70 1140 2004 0000 3102 7533 8307
Nazwa Banku: mBank (BRE Wydz. Bankowości Elektronicznej)

Tytuły przelewów: Python 2 + imię i nazwisko Uczestnika

Opłata szkoleniowa zawiera podatek VAT (23%) – osoby planujące skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT w sytuacji finansowania uczestnictwa ze środków publicznych proszone są przed uiszczeniem opłaty o poinformowanie nas o tym mailowo oraz o dostarczenie oświadczenia o zwolnieniu z VAT zawierającego następujące informacje:

 • podstawę prawną,
 • imię i nazwisko uczestnika,
 • datę i nazwę szkolenia,
 • nazwę Organizatora – Fundacji na rzecz promocji nauki i rozwoju TYGIEL,
 • podpis osoby upoważnionej ze strony instytucji ubiegającej się o skorzystanie ze zwolnienia z VAT w kwestiach finansowych.

W odpowiedzi potwierdzimy otrzymanie oświadczenia oraz udzielimy informacji na temat wysokości opłaty szkoleniowej w wartości netto.

Regulamin

Regulamin Szkolenia dostępny jest tutaj -> LINK

Kontakt

szkolenia@fundacja-tygiel.pl

Partnerzy Fundacji TYGIEL

Wspierają nas