Szkolenie pt.: „Praktyczne zastosowanie Pythona w naukach przyrodniczych i medycznych – dla początkujących”

3 spotkania w dniach: 16, 23 oraz 30 maja 2023 roku
17:00-19:30 (z przerwą)

Badania w obszarze nauk przyrodniczych i medycznych często opierają się na analizie dużej ilości danych np. w plikach tekstowych lub arkuszach kalkulacyjnych. Praca z danymi niejednokrotnie charakteryzuje się wykonywaniem żmudnych i powtarzalnych czynności. Aby usprawnić ten proces wystarczy podstawowa wiedza z zakresu programowania i bioinformatyki. Wdrożenie zautomatyzowanych procesów przy analizie danych pozwoli na szybsze ich opracowanie i wyciągnięcie wniosków z prowadzonych badań. Podczas szkolenia uczestnicy przekonają się, że programowanie to nie jest “czarna magia” zarezerwowana dla wąskiego grona specjalistów. Celem spotkań jest nauka przeprowadzania operacji na danych w zautomatyzowany sposób. Przedmiotem szkolenia będą podstawy programowania w popularnym języku Python, który jest bezpłatnym i jednym z najczęściej wykorzystywanych języków wykorzystywanym w analizie danych.

Poziom zaawansowania: podstawowy – dla osób, które chcą rozpocząć naukę programowania.

Dodatkowe informacje

Szkolenie zostało przygotowane w formie trzech spotkań, które pozwolą na efektywne i intensywne poznanie podstaw składni Pythona oraz kilku podstawowych typów danych. Uczestnicy nauczą się korzystać z instrukcji pętli, stosować wbudowane funkcje służące do odczytu i zapisu danych w plikach tekstowych, a w końcu pobierać dane z arkuszy kalkulacyjnych Excela. Przećwiczą także kilka prostych, ale popularnych scenariuszy automatyzacji w pracy z dużymi zestawami danych, co może bezpośrednio wpłynąć na ich efektywność w codziennej pracy. Na koniec pozyskają wiedzę, dzięki której łatwiej będzie identyfikować i naprawiać błędy w kodzie, a także samodzielnie szukać przydatnych funkcji i rozwiązań.

Przed szkoleniem uczestnicy otrzymają instrukcje pozwalające na zainstalowanie na swoich komputerach języka Python w środowisku Windows 10 oraz innych niezbędnych narzędzi. Po szkoleniu, uczestnicy uzyskają dostęp do wszystkich materiałów wykorzystanych w jego trakcie, w tym do wszystkich slajdów oraz do opatrzonego wyczerpującymi komentarzami kodu źródłowego. Po każdym ze spotkań uczestnicy otrzymają dodatkowe zadania do samodzielnego wykonania w celu utrwalenia nabytej wiedzy i umiejętności.

Prowadzący:

Mateusz Dobrychłop – ukończył studia magisterskie z bioinformatyki na UAM w Poznaniu oraz na Politechnice Poznańskiej. Obecnie realizuje projekt doktorski, w ramach którego stosuje język Python w celu budowy narzędzi bioinformatycznych, pozwalających na tworzenie modeli przestrzennych dużych kompleksów makromolekularnych. Równolegle, od kilku lat zajmuje się analizą danych dla dużych firm farmaceutycznych. Wykorzystując ekspertyzę z zakresu data science i programowania, oraz wiedzę z obszaru nauk o życiu, wspiera firmy farmaceutyczne oraz biotechnologiczne w ich drodze przez tzw. „cyfrową transformację”, która jest procesem często wymagającym ekstrakcji, klasyfikacji oraz migracji dużych zestawów danych – na przykład pochodzących z badań klinicznych, lub wspierających proces rejestracji leków na rynkach. Mateusz przez wiele lat współtworzył w Poznaniu inicjatywę PyLadies, oferującą szkolenia z różnych aspektów Pythona dla kobiet (i nie tylko), planujących rozpocząć pracę w branży IT.

Wymagania:

Rekomendowany jest komputer/laptop z systemem operacyjnym Windows 10, który wykonuje zadania biurowe. Użytkownicy innych wersji Windows lub innych systemów operacyjnych (np. Ubuntu, MacOS) również mogą uczestniczyć w szkoleniu jednak muszą zaakceptować fakt że instrukcja instalacji oprogramowania będzie przygotowana pod platformę Windows 10. Zalecany jest również mikrofon, który pozwoli na werbalną komunikację z prowadzącym.

Przedłużona rejestracja uczestnictwa trwa do 11 maja 2023 roku. Zgłoszenia udziału należy kierować poprzez formularz -> LINK

Platforma ClickMeeting pozwoli na:
• uczestnictwo w szkoleniu poprzez urządzenia mobilne takie jak: laptop, smartfon, tablet, komputer stacjonarny,
• uczestnictwo w szkoleniu bez posiadania kamery internetowej, wymagany jest sprawny mikrofon,
• obecność i ciągłe wsparcie Organizatorów szkolenia.

Wymagania techniczne

• wymagane jest korzystanie z najaktualniejszych oficjalnych wersji Google Chrome, Mozilla Firefox, Safari, Edge (Chromium), Yandex lub Opera.

• do 11 maja 2023 roku – zgłoszenia uczestnictwa, poprzez wypełnienie formularza internetowego,
• 16, 23 oraz 30 maja 2023 roku – terminy spotkań szkoleniowych,
• od 1 czerwca 2023 roku – wysyłka papierowych materiałów – certyfikatów uczestnictwa.

Opłata dla wszystkich uczestników szkolenia wynosi 1000 zł brutto (w tym 23% VAT) we wczesnej turze rejestracji lub 1150 zł brutto (w tym 23% VAT) w późnej turze rejestracji* – osoby planujące skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT w sytuacji finansowania uczestnictwa ze środków publicznych proszone są przesłanie informacji przed uiszczeniem opłaty.

do 16.03.2023 r.
od 17.03.2023 r. do 11.05.2023 r.

Tytuły przelewów: Python 2 + imię i nazwisko Uczestnika

• nazwę Organizatora – Fundacji na rzecz promocji nauki i rozwoju TYGIEL,