TWORZENIE WŁASNYCH NARZĘDZI BADAWCZYCH – podstawy tworzenia testów psychometrycznych

15 lutego 2023 roku

Do kogo jest skierowane?

Szkolenie przeznaczone jest dla osób, które są zainteresowane psychometrią i chciałyby nauczyć się jak od podstaw stworzyć test psychometryczny, a także do osób, które chcą poszerzyć swoje kompetencje w zakresie interpretacji wskaźników psychometrycznych raportowanych w artykułach naukowych.

Ze szkolenia skorzystają zarówno studenci każdego stopnia, jak i pracownicy naukowi oraz niezależni badacze, którzy chcą dowiedzieć się czym jest test psychometryczny, poznać lub poszerzyć swoją wiedzę w zakresie etapów pracy nad jego tworzeniem oraz dowiedzieć się co i jak należy raportować, by uznać test za narzędzie spełniające wymogi psychometryczne.

Program szkolenia:

– zapoznanie się z definicją testu oraz testu psychometrycznego
– wskazanie wymogów, jakie muszą spełniać testy psychometryczne (rzetelność, trafność, obiektywność, standaryzacja, normalizacja, adaptacja kulturowa testów)
– przedstawienie teoretycznej wiedzy w zakresie budowania od podstaw dobrego testu psychometrycznego
– omówienie metod statystycznych wykorzystywanych przy opracowaniach psychometrycznych
– wprowadzenie pojęcia mocy dyskryminacyjnej i jego znaczenia w procesie tworzenia testu psychometrycznego
– omówienie metod analizy pozycji testowych oraz rzetelności i trafności narzędzia
– wyjaśnienie zagadnienia czynników zakłócających, które mogą zniekształcać odpowiedzi badanych
– przedstawienie i omówienie przykładowego raportowania wyników z badań nad walidacją narzędzi psychometrycznych

Dodatkowe informacje:

Uczestnicy szkolenia po jego zakończeniu otrzymają prezentację PDF, dodatkowe materiały przydatne przy tworzeniu własnych narzędzi badawczych, spis literatury, który pozwoli na poszerzenie wiedzy w zakresie psychometrii oraz wzorcowe przykłady opracowań psychometrycznych narzędzi badawczych. Ponadto, każdy uczestnik szkolenia otrzyma zaproszenie do zamkniętej grupy dyskusyjnej na FB dedykowanej dla uczestników szkoleń organizowanych przez Fundację TYGIEL i Pogotowie Statystyczne oraz papierowy certyfikat potwierdzający uczestnictwo w szkoleniu.

Szkolenie odbędzie się w godzinach 10:00-14:00.

Poziom trudności: Podstawowy (nie zakłada się znajomości pojęć psychometrycznych)

Wymagania: brak

Prowadzący:

Marta Formela – z wykształcenia jest psychologiem, specjalizuje się w zaawansowanym modelowaniu statystycznym i psychometrii. Posiada wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu projektami i pracy z danymi przy tworzeniu narzędzi diagnostycznych w ramach ogólnopolskich projektów naukowo-badawczych. Autorka licznych rozdziałów statystycznych do narzędzi psychometrycznych wydanych przez Pracownię Testów Psychologicznych i Pedagogicznych w Gdańsku. Obecnie pracuje w Pogotowiu Statystycznym. Zajmuje się planowaniem i organizacją realizowanych projektów analitycznych, prowadzi indywidualne konsultacje i szkolenia w zakresie analizy statystycznej, metodologii badań i psychometrii. Osobiście zrealizowała kilkaset projektów analitycznych publikowanych w wysoko punktowanych czasopismach, w tym opracowań psychometrycznych narzędzi czy metaanaliz. Pracuje także jako wykładowca akademicki prowadząc zajęcia z psychometrii.

Późna tura rejestracji uczestnictwa trwa do 3 lutego 2023 roku. Zgłoszenia udziału należy kierować poprzez formularz -> LINK

• uczestnictwo w szkoleniu poprzez urządzenia mobilne takie jak: laptop, smartfon, tablet, komputer stacjonarny (uczestnikom czynnym rekomendujemy aby podczas przedstawiania prezentacji korzystali z komputera stacjonarnego, laptopa lub aplikacji mobilnej ClickMeeting),
    • uczestnictwo w szkoleniu bez posiadania kamery internetowej, wymagany jest sprawny mikrofon,
    • obecność i ciągłe wsparcie Organizatorów Szkolenia.

• do 3 lutego 2023 roku – zgłoszenia uczestnictwa, poprzez wypełnienie formularza internetowego,
• 15 lutego 2023 roku – termin wydarzenia,
• od 19 lutego 2023 roku – wysyłka papierowych materiałów – certyfikatów uczestnictwa.

Opłata dla wszystkich uczestników szkolenia wynosi 400 zł brutto (w tym 23% VAT) we wczesnej turze rejestracji lub 450 zł brutto (w tym 23% VAT) w późnej turze rejestracji* – osoby planujące skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT w sytuacji finansowania uczestnictwa ze środków publicznych proszone są przesłanie informacji przed uiszczeniem opłaty.

od 28.08.2022 r. do 18.10.2022 r.
od 19.10.2022 r. do 03.02.2023 r.

Tytuły przelewów: TESTY PSYCH 2 + imię i nazwisko Uczestnika

Regulamin szkolenia dostępny jest tutaj -> LINK