Warsztat: „Test ELISA – kompendium, dobre praktyki, najczęstsze błędy (nowy program merytoryczny)”

18 i 25 stycznia 2024 roku

10:00 – 14:00

Technika ELISA stanowi bardzo wartościowe i przydatne narzędzie laboratoryjne. Wpływają na to liczne możliwości zastosowania, wysoka specyficzność oraz łatwa dostępność. Prostota wykonania testu ELISA jest tylko pozorna. Na wielu jego etapach mogą pojawić się różnej natury błędy uniemożliwiające uzyskanie lub odczytanie prawidłowego wyniku. Z uwagi na świadomość powszechnej problematyki związanej z praktycznym wykorzystaniem tej techniki badawczej proponujemy uczestnictwo w intensywnym warsztacie.

Zakres merytoryczny zostanie zrealizowany zgodnie z poniższym planem:
1. Wprowadzenie do techniki ELISA.
2. Omówienie typów testowanych antygenów.
3. Określanie formatu badań – możliwości wyboru komercyjnie dostępnych
testów/zestawów ELISA – jak wybrać test, na co zwracać uwagę?
4. Wykonywanie testu komercyjnego, modyfikacja/dostosowanie protokołu, walidacja, możliwe błędy.
5. Obróbka danych pomiarowych.
6. Pojawia się problem – co teraz? Gdzie uzyskać informację, pomoc?
7. Ekonomiczność wykorzystania zestawów testowych lub nadmiarowych odczynników.
8. Kreowanie własnego testu ELISA w oparciu o komercyjnie dostępne przeciwciała,
wykorzystanie własnego antygenu lub własnych przeciwciał w tworzeniu testu
ilościowego – co należy wiedzieć?

Dodatkowo w formularzu zgłoszeniowym zostały dołączone pytania. Odpowiedzi określą bieżący zakres wykorzystania techniki ELISA oraz doprecyzują, które z zagadnień są najbardziej istotne dla Uczestników. Posłużą do finalnej adaptacji warsztatu pod oczekiwania Uczestników.

Jesteśmy przekonani, że wiedza pozyskana podczas warsztatu pozwoli na podniesienie jakości i skuteczności prowadzonych badań oraz na praktyczne wykorzystanie otrzymanych wskazówek podczas codziennej pracy. W trakcie spotkania każdy Uczestnik będzie miał możliwość zadania pytań zarówno w formie tekstowej, głosowej albo audiowizualnej.

Warsztat odbędzie się w dniach 18 i 25 stycznia 2024 r. w godzinach 10:00-14:00.

Dodatkowe informacje:

Dodatkowo, będzie możliwe zadawanie pytań w ciągu 14 dni od zakończenia spotkania poprzez przesłanie maila na adres e-mail szkolenia@fundacja-tygiel.pl. Odpowiedź, zależnie od swojej złożoności, zostanie udzielona w formie tekstowej albo bezpośrednio podczas indywidualnego spotkania online.

Po zakończonym warsztacie Uczestnikom zostaną udostępnione: prezentacja w formacie .pdf oraz spis zalecanej literatury. Ponadto, każdy Uczestnik otrzyma certyfikat potwierdzający uczestnictwo wraz z opisem zakresu merytorycznego przedstawionego w trakcie spotkania.

Prowadząca:

Dr Krystyna Stalińska – z wykształcenia jest biologiem ze specjalizacją biologia molekularna, doktor biochemii, pracownik naukowy Zakładu Biochemii Komórki na Wydziale Biotechnologii, Biochemii i Biofizyki UJ. Pasje naukowe obejmują: badanie regulacji ekspresji genów istotnych dla stanu zapalnego oraz wpływu cytokin, czynników wzrostu i modulatorów aktywacji komórek na ekspresję wybranych genów. Specjalizuje się w rozwijaniu i dostosowaniu technik analitycznych stosowanych w dziedzinie biologii i genetyki molekularnej. Jest praktykiem z wieloletnim doświadczeniem w kreowaniu i optymalizacji narzędzi diagnostycznych wykorzystywanych w projektach badawczych. Realizuje projekty biotechnologiczne związane z otrzymywaniem i charakterystyką przeciwciał monoklonalnych, stanowiących podstawę nowych molekularnych testów i narzędzi badawczych. Jako nauczyciel akademicki prowadzi, wysoko oceniane przez studentów, warsztaty z wykorzystania technik analitycznych w badaniach naukowych. Wiodącą pasją pozazawodową jest botanika i ogrodnictwo.

Przedłużona rejestracja uczestnictwa trwa do 11 stycznia 2024 roku. Zgłoszenia udziału należy kierować poprzez formularz -> LINK

• do 19 grudnia 2023 roku – zgłoszenia uczestnictwa, poprzez wypełnienie formularza internetowego,
• 18 i 25 stycznia 2024 roku – termin wydarzenia,
• od 26 stycznia 2024 roku – wysyłka papierowych materiałów – certyfikatów uczestnictwa.

Opłata dla wszystkich uczestników warsztatu wynosi 750 zł brutto (w tym 23% VAT) we wczesnej turze rejestracji lub 850 zł brutto (w tym 23% VAT) w późnej turze rejestracji* – osoby planujące skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT w sytuacji finansowania uczestnictwa ze środków publicznych proszone są przesłanie informacji przed uiszczeniem opłaty.

do 28.11.2023 r.
od 29.11.2023 r. do 11.01.2024 r.

Tytuły przelewów: ELISA3+ imię i nazwisko Uczestnika

Opłata warsztatowa zawiera podatek VAT (23%) – osoby planujące skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT w sytuacji finansowania uczestnictwa ze środków publicznych proszone są przed uiszczeniem opłaty o poinformowanie nas o tym mailowo oraz o dostarczenie oświadczenia o zwolnieniu z VAT zawierającego następujące informacje:

• datę i nazwę warsztatu,

W odpowiedzi potwierdzimy otrzymanie oświadczenia oraz udzielimy informacji na temat wysokości opłaty warsztatowej w wartości netto.

Regulamin Warsztatu dostępny jest tutaj -> LINK