Szkolenie pt.: „Ochrona własności intelektualnej w pracy wykładowcy, promotora, naukowca i innowatora”

21 i 26 września 2023 roku

Praca naukowa, dzięki swojej specyfice, umożliwia łączenie wielu ról. W każdej z nich naukowcy tworzą materiały będące przedmiotem zarówno ich własnej działalności i twórczości, ale także bazują na efektach pracy współpracowników czy studentów.

Z perspektywy prawnej, istotne jest na jakich obszarach i w jakich kontekstach badacze je wykorzystują – czy prowadzą zajęcia ze studentami, czy piszą teksty naukowe, prowadzą badania w ramach etatu na uczelni, czy może rozważają komercjalizację efektów swojej pracy. Powyższy kontekst wypływa na zakres dozwolonych działań i na wymogi, które trzeba spełnić, by zrealizować zamierzenia.

Ze względu na mnogość zagadnień i zróżnicowanie sytuacji, proponujemy udział w szkoleniu, którego przedmiotem będzie omówienie poniższych zagadnień z perspektywy prawa ochrony własności intelektualnej:

– granica pomiędzy uprawnieniami promotora, uczelni i studenta;

– prawa do pracy licencjackiej, inżynierskiej, magisterskiej, doktorskiej;

– umowa wydawnicza a późniejsze uprawnienia autora do korzystania z tekstu;

– prawidłowe wykorzystywanie cudzych materiałów rozpowszechnianych online, zarówno w ramach zajęć stacjonarnych, jak i prowadzonych zdalnie;

– pojęcie plagiatu w pracy dyplomowej i naukowej;

– uwarunkowania wpływające na możliwość rozwijania projektów poza współpracą z uczelnią;

– obowiązki wobec pracodawcy w zakresie praw własności intelektualnej;

– umowy, na podstawie których dochodzi do korzystania z wytworów intelektualnych;

– różnice pomiędzy modelami ochrony na podstawie przepisów prawa autorskiego, własności przemysłowej, przepisów ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji czy w ramach know-how i dóbr osobistych;

– mity związane z ochroną własności intelektualnej wpływające na pracę innowatorów.

Prowadząca: Iga Bałos – doktor nauk prawnych, specjalizująca się w ochronie własności intelektualnej. Jest stypendystką The Hague Academy of International Law przy Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości w Hadze. Jej praca doktorska pt. „Zdatność arbitrażowa sporów dotyczących patentów” otrzymała I nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz nagrodę Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej w XIII edycji konkursu na najlepszą pracę naukową na temat własności intelektualnej, ogłoszonego przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej w 2015 r.

Jest adiunktem w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, pełni też funkcję eksperta ds. praw autorskich w Centrum E-learningu KAAFM. Jest ekspertem krajowym w projekcie (2020-2024) realizowanym na zlecenie Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (Collection of national key enforcement judgments related to intellectual property rights). Jako praktyk zajmuje się ochroną własności intelektualnej, pracując w kancelarii radcy prawnego dr Katarzyny Jasińskiej. Wcześniej zdobywała doświadczenie w kancelarii rzeczników patentowych.

Jest autorką wielu publikacji naukowych jak i popularno-naukowych z zakresu prawa patentowego. Bywa także gościem Radia Tok FM, gdzie opowiada najczęściej o prawie własności intelektualnej w kontekście nowych technologii (https://audycje.tokfm.pl/gosc/3298,dr-Iga-Balos).

Wybrane publikacje naukowe:

AI Patents: Is There a Need to Rethink Patent Law?, w: Patents as an Incentive for Innovation, R. Sikorski, Ż. Pacud (red.), Wolters Kluwer International 2021

The Impact of AI on Patent Quality, Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Jagiellońskiego „Prace z prawa własności intelektualnej”, Nr 4/2020

Sztuczna inteligencja i jej wynalazki – studium przypadku, Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Jagiellońskiego „Prace z prawa własności intelektualnej”, Nr 1/2020

Trenowanie wybranych modeli sztucznej inteligencji a uprawnienia twórców, Studia Prawnicze. Rozprawy i materiały, 2019, Nr 2 (25)

Przepisy dotyczące formułowania zastrzeżeń patentowych a orzecznictwo sądów administracyjnych, Monitor Prawnicy, Nr 11/2017

Zdatność arbitrażowa sporów dotyczących patentu, C.H. Beck 2017

Wybrane publikacja popularno-naukowe:

Dlaczego nie należy przebierać programów komputerowych za wynalazki?, Dziennik Gazeta Prawna, Nr 98, 23.5.2017

Szkolenie odbędzie się 21 i 26 września 2023 roku w godzinach 10:00-13:00.

Maksymalna liczba Uczestników: 30

Uczestnicy szkolenia po jego zakończeniu otrzymają certyfikat potwierdzający uczestnictwo w szkoleniu.

Upłynął termin rejestracji na szkolenie.

Platforma ClickMeeting pozwoli na:
• uczestnictwo w szkoleniu poprzez urządzenia mobilne takie jak: laptop, smartfon, tablet, komputer stacjonarny,
• uczestnictwo w szkoleniu bez posiadania kamery internetowej, wymagany jest sprawny mikrofon,
• obecność i ciągłe wsparcie Organizatorów szkolenia.

Wymagania techniczne

• wymagane jest korzystanie z najaktualniejszych oficjalnych wersji Google Chrome, Mozilla Firefox, Safari, Edge (Chromium), Yandex lub Opera.

• do 14 września 2023 roku – zgłoszenia uczestnictwa, poprzez wypełnienie formularza internetowego,
• 21 i 26 września 2023 roku – terminy szkolenia,
• od 27 września 2023 roku – wysyłka papierowych materiałów – certyfikatów uczestnictwa.

Opłata dla wszystkich uczestników szkolenia wynosi 550 zł brutto (w tym 23% VAT) w I turze rejestracji, 600 zł brutto (w tym 23% VAT) w II turze rejestracji lub 650 zł brutto (w tym 23% VAT) w III turze rejestracji – osoby planujące skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT w sytuacji finansowania uczestnictwa ze środków publicznych proszone są przesłanie informacji przed uiszczeniem opłaty.

do 06.07.2023 r.
od 07.07.2023 r. do 24.08.2023 r.
od 25.08.2023 r. do 14.09.2023 r.

Tytuły przelewów: OWI 1+ imię i nazwisko Uczestnika

• nazwę Organizatora – Fundacji na rzecz promocji nauki i rozwoju TYGIEL,