Szkolenie pt.: „Podstawy prompt engineering – jak komunikować się z modelami językowymi, aby wykorzystać ich potencjał w badaniach naukowych”

Szanowni Państwo,

Fundacja na rzecz promocji nauki i rozwoju TYGIEL serdecznie zaprasza do udziału w szkoleniu „Podstawy prompt engineering – jak komunikować się z modelami językowymi, aby wykorzystać ich potencjał w badaniach naukowych”, które odbędzie się w dniach 5, 12 i 19 marca 2024 roku w formie online.

Modele sztucznej inteligencji, a szczególnie niezmiernie popularne w ostatnim czasie duże modele językowe, znajdują coraz szersze zastosowanie w wielu obszarach przemysłu, gospodarki i życia codziennego. Okazuje się, że właściwe wykorzystanie modeli językowych może być pomocne w trakcie prowadzenia badań naukowych. Korzystanie z takich narzędzi jak aplikacja ChatGPT może znacznie zwiększyć produktywność badacza, ale szczególnie imponujące rezultaty można łącząc zautomatyzowane analizy z potencjałem modeli językowych. Z tego powodu przygotowaliśmy szkolenie, które ma na celu przybliżyć skomplikowane aspekty komunikacji z dużymi modelami językowymi przy użyciu języka Python i pokazać jak wykorzystać ich potencjał w badaniach.

Podczas szkolenia zaprezentowane zostaną skrypty napisane w języku Python, które stosują wymienione wyżej techniki w celu ekstrakcji uporządkowanych zestawów danych z nieuporządkowanych tekstów napisanych w języku naturalnym. Uczestnicy otrzymają dostęp do pokazanego kodu oraz zostaną wyposażeni w wiedzę pozwalającą na dostosowanie kodu do własnych zastosowań. Będziemy korzystać z modeli OpenAI, ale wiele poznanych technik można również stosować w celu zwiększenia efektywności komunikacji z innymi modelami językowymi, co rozszerza zakres możliwych zastosowań.

Podstawowa znajomość języka Python jest wystarczająca do pełnego wykorzystania treści szkolenia. Pozostałe kompetencje zostaną rozwinięte w trakcie zajęć.

Szczegółowe informacje znajdują się pod linkiem.