Szkolenie pt.: „Obliczenia w chmurze a prowadzenie badań naukowych”

Szanowni Państwo,

Fundacja na rzecz promocji nauki i rozwoju TYGIEL serdecznie zaprasza do udziału w szkoleniu „Obliczenia w chmurze a prowadzenie badań naukowych”, które odbędzie się 25 kwietnia 2024 roku w formie online.

Obliczenia w chmurze (ang. cloud computing) stały się istotnym narzędziem w prowadzeniu badań naukowych, oferując przede wszystkim skalowalność i dostęp do potężnych zasobów obliczeniowych, jak również do zintegrowanych narzędzi i usług. Jednym z najbardziej popularnych dostawców rozwiązań chmurowych jest firma Google. Specjalistyczne narzędzia oferowane przez Google Cloud Platform pozwalają na niespotykaną elastyczność i dostępność przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa, tak pożądane w wielu badaniach naukowych prowadzonych w większych zespołach. Rozwiązania chmurowe pozwalają też jednak na przyspieszenie prowadzenia badań ze względu na mitygację ryzyka i oszczędność czasu związane z zapewnieniem kompatybilności pomiędzy poszczególnymi etapami procesu badawczego.

Celem szkolenia jest prezentacja potencjału obliczeń i przetwarzania danych w chmurze na przykładzie Google Cloud Platform (GCP). Poruszone zostaną kluczowe aspekty rozwiązań chmurowych z punktu widzenia prowadzenia badań naukowych, w tym przetwarzanie dużych zbiorów danych, symulacje numeryczne, udostępnianie i współdzielenie zasobów, cyberbezpieczeństwo czy możliwość wykorzystania środowiska programistycznego do zbudowania pełnego procesu modelowania i analizy.

Szkolenie adresowane jest przede wszystkim do osób, które mają już wiedzę na temat klasycznych podejść analizy i modelowania oraz podstawy umiejętności programowania w Pythonie, ale chciałyby wzbogacić swoje kompetencje o wykorzystanie w badaniach naukowych rozwiązań oferowanych przez chmury obliczeniowe. Integralną częścią szkolenia jest przedstawienie możliwości zastosowań GCP w rożnych dziedzinach nauki poprzez prezentację różnorodnych przykładów oraz modelowych rozwiązań w oparciu o istniejące narzędzia i usługi. Generyczność przykładów pozwala na uzyskanie wartościowej wiedzy nawet osobom bez doświadczeń w modelowaniu danych i programowaniu.

Więcej informacji pod linkiem.